W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dane i metadane

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody prowadzi Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody, stanowiący zasób referencyjny gromadzący informacje opisowe i przestrzenne o prawnie obowiązujących formach ochrony przyrody w Polsce. Dostęp do danych można uzyskać poprzez witrynę internetową crfop.gdos.gov.pl.

W celu zaprezentowania danych przestrzennych, dotyczących m.in. form ochrony przyrody w Polsce, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, dostępną pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.

W ramach Geoserwisu udostępnione zostały dwie usługi utworzone według otwartych standardów Open Geospatial Consortium zgodnych z Dyrektywą 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego Unii Europejskiej z dnia 14 marca 2007 r. o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej oraz zapisami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej:

  • usługa przeglądania WMS: http://sdi.gdos.gov.pl/wms,
  • usługa pobierania WFS: http://sdi.gdos.gov.pl/wfs.

Powyższe usługi są kompatybilne z większością programów z rodziny systemów informacji przestrzennych (GIS) takich jak ESRI ArcGIS czy QGIS, gdzie mogą być dowolnie analizowane i przetwarzane na większość popularnych formatów (m.in. ESRI Shapefile). Dzięki usłudze WFS można również pobrać dane dotyczące poszczególnych form ochrony przyrody bezpośrednio do tego formatu poprzez zamieszczone poniżej odnośniki:

W przypadku trudności z obsługą usług sieciowych do pobierania danych przestrzennych prosimy o zapoznanie się z poniższymi filmami instruktażowymi:

Metadane do powyższych usług: geoserwis.gdos.gov.pl/metadane

Dodatkową pomoc i wyjaśnienia można uzyskać w Wydziale Geoinformacji, Departamentu Informacji o Środowisku - tel.: 22 5792165, 22 3691002

Wszystkie powyższe dane są w trakcie uzupełniania oraz aktualizacji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość tych informacji, m.in. poprzez realizowany obecnie projekt Weryfikacja i aktualizacja informacji przestrzennej i opisowej o pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych na terenie Polski zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie centralnego rejestru form ochrony przyrody. Do czasu zweryfikowania wszystkich danych o obowiązujących prawnie formach ochrony przyrody, aktualne dane opisowe i przestrzenne należy uzyskać we właściwej jednostce administracji publicznej, tj. regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska, urzędach marszałkowskich i urzędach gmin.

Informacja o prowadzonych w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu rejestrach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych

1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu, zgodnie  z art. 114 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:

  • gromadzi dokumentację dotyczącą zasobów, tworów i składników przyrody, a w szczególności cennych ze względów naukowych tworów przyrody, stanowisk chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a także ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych. Dokumentacja udostępniana jest zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
  • prowadzi rejestr form ochrony przyrody (rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych,  obszarów chronionego krajobrazu, pomników przyrody, stanowisk dokumentacyjnych, użytków ekologicznych, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych) położonych w całości lub w części na obszarze jego działania. Rejestr form ochrony przyrody dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu oraz w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu. Powyższe dane zamieszczone są również w centralnym rejestrze form ochrony przyrody (crfop.gdos.gov.pl ).

2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu, zgodnie z art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody prowadzi rejestr stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową, o których mowa w art. 49 pkt 1 lit. e ustawy o ochronie przyrody. Dane z rejestru udostępniane są zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
3. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko prowadzi publicznie dostępny wykaz zawierający dane o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie. Publicznie dostępny wykaz danych prowadzony jest za pomocą witryny Ekoportal.

System Informacji Przestrzennej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu uruchomiła pod adresem: http://geordos.opole.pl/geoserver/wmsusługę sieciową WMS prezentującą granice obszarów chronionych dla terenu województwa opolskiego.

Powstanie usługi sieciowej WMS wiąże się z wdrażaniem unijnej dyrektywy INSPIRE oraz jej transpozycji-ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, która zobowiązuje państwa członkowskie do gromadzenia danych przestrzennych związanych ze środowiskiem naturalnym, ujednolicenia zasad ich przechowywania i udostępniania. System informacji przestrzennej powstał w oparciu o oprogramowanie typu open source (wolne oprogramowanie). Powyższy system powstał dzięki współpracy z RDOŚ w Bydgoszczy. Głównym zadaniem systemu jest usprawnienie dostępu do informacji o danych przyrodniczych znajdujących się na terenie województwa opolskiego m. in. o formach ochrony przyrody, strefach ochrony zwierząt objętych ochroną gatunkową, siedliskach przyrodniczych występujących na terenie obszarów Natura 2000.

System informacji przestrzennej RDOŚ w Opolu jest stale wzbogacany o nowe dane w tym dane pochodzące z takich instytucji jak GUGiK, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego (WODGiK), Starostwa Powiatowe (PODGiK), Lasy Państwowe, PIG, KZGW i wielu innych. System ten podlega ciągłemu rozwojowi, odpowiadając na potrzeby wynikające z zadań ustawowych RDOŚ w tym ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Infrastruktura techniczna systemu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

{"register":{"columns":[]}}