W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy, czterdziesty rezerwat przyrody na Opolszczyźnie

03.02.2023

Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 4 stycznia 2023 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Żaba” (Dz. Urz. Woj. Op. z 2023 r. poz. 106) powołano kolejny, już czterdziesty na Opolszczyźnie, rezerwat przyrody. Obszar ten o powierzchni 23,87 ha położony jest na terenie gminy Namysłów, w okolicach miejscowości Żaba.

Fot2_Las_świeży_(autor_IKania-Surowiec)

Celem ochrony rezerwatu przyrody jest zachowanie ze względów naukowych oraz dydaktycznych ekosystemów lasów liściastych, o charakterze lasów naturalnych. Obszar ten stanowi mozaikę lasu świeżego, w tym dobrze zachowane zbiorowisko grądu środkowoeuropejskiego Galio sylvatici-Carpinetum betuli, w skład którego wchodzi wielopiętrowy, ok. 200-letni drzewostan, budowany głównie przez dęby (Quercus sp.), buki Fagus sylvatica, lipy drobnolistne Tilia cordata, a w wilgotniejszych miejscach znaczny udział ma jesion wyniosły Fraxinus excelsior. W warstwie podszytu dominuje leszczyna Corylus avellana, kruszyna Frangula alnus oraz podrosty grabu pospolitego Carpinus betulus i buka zwyczajnego. W runie występują charakterystyczne rośliny wskaźnikowe dla grądów, tj. przytulia wonna Galium odoratum, kopytnik pospolity Asarum europaeum, kokoryczka wielkokwiatowa Polygonatum multiflorum. Na uwagę zasługuje występowanie gatunków chronionych: wawrzynka wilczełyko Daphne mezereum, kruszczyka szerokolistnego Epipactis helleborine oraz rzadkiego gatunku grzyba – soplówki bukowej Hericium coralloides.

Na ww. terenie stwierdzono stanowisko kozioroga dębosza Cerambyx cerdo; w jego granicach zlokalizowane są również dwa pomniki przyrody (dąb szypułkowy o obwodzie 591 cm i wys. 35 m oraz buk zwyczajny o obwodzie 427 cm i wys.37 m). Buk jest jednym z największych okazów tego gatunku na Opolszczyźnie, a dąb – najstarszym drzewem w rezerwacie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}