W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona czynna bociana białego w województwie zachodniopomorskim

Od dawien dawna budził w ludziach pozytywne skojarzenia – jako tępiciel szkodników, chętnie osiedlający się na dachach ludzkich domostw. Bocian biały

Bocian_1

Od dawien dawna budził w ludziach pozytywne skojarzenia – jako tępiciel szkodników, chętnie osiedlający się na dachach ludzkich domostw. Bocian biały.

Niewiele innych gatunków rozgościło się w kulturze – nie tylko polskiej – równie mocno, co bocian biały. A jeszcze mniej może liczyć na tak pozytywny odbiór wśród ludzi, gdziekolwiek się pojawiają. Złożyło się na to kilka czynników. Wyjątkowa – jak na ptaka tej wielkości – jest u bociana białego skłonność do osiedlania się w bezpośredniej bliskości człowieka – na kominach ludzkich domostw, dachach stodół czy innych zabudowań. Równie chętnie towarzyszy on człowiekowi podczas prac polowych późnym latem.

Bociany co roku odbywają długodystansowe wędrówki na zimowiska, rozciągające się od rozległych sawann Afryki subsaharyjskiej aż Republikę Południowej Afryki. Najdłuższe trasy pokonywane ptaki podróżujące korytarzem wschodnim mierzą nawet 10 000 km – i to w jedną stronę. Kolejny cykl takiej wędrówki dobiega właśnie końca – lada dzień bociany znów pojawią się w naszej okolicy, by rozpocząć kolejny sezon lęgowy.

Niestety, postępujące w ostatnich dziesięcioleciach zmiany w uprawie ziemi i metodach gospodarowania (chemizacja rolnictwa, osuszanie terenów podmokłych, przekształcanie łąk w uprawy), zapoczątkowały powolny, ale zauważalny trend spadkowy w liczebności tego gatunku. Oprócz starań o przywracanie naturalnych i półnaturalnych siedlisk dogodnych dla niego, podejmowany jest szereg inicjatyw mających na celu ułatwienie tym ptakom gniazdowania, np. przez budowę sztucznych platform z koszami gniazdowymi, które ptaki chętnie wykorzystują jako bazę do budowy w pełni funkcjonalnych gniazd.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, we współpracy z innymi jednostkami, również uczestniczy w działaniach tego rodzaju. W ramach projektu finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zakupiono i przekazano 25 metalowych platform pod gniazda bociana białego oraz 30 koszy gniazdowych. Zdjęcia w galerii przedstawiają montaż jednego z koszy gniazdowych udostępnionych przez RDOŚ w Szczecinie na terenie gminy Czaplinek, jak również stan lęgu wyprowadzonego przez bociany w tym samym miejscu, po upływie 12 tygodni od instalacji kosza gniazdowego.

 

Fot.: Łukasz Limarowski

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}