W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zadania

Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko i Naprawy Szkód w Środowisku
Do właściwości Wydziału należy prowadzenie postępowań w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawania opinii w toku postępowań w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w tym dla obszarów Natura 2000 oraz uzgodnień w toku oceny oddziaływania na środowisko prowadzonych przez inne organy oraz współdziałanie z Regionalną Komisją do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.  Ponadto Wydział prowadzi postępowania w dziedzinie zapobiegania i naprawy szkód oraz odpowiedzialności podmiotów w zakresie ochrony środowiska, remediacji zanieczyszczonej powierzchni ziemi, udzielaniem informacji o środowisku a także prowadzi wskazane postępowania wynikające z innych ustaw na terenach zamkniętych.

Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000
Wykonuje zadania związane z wdrażaniem i funkcjonowaniem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, przygotowuje projekty aktów prawa miejscowego w zakresie obszarów Natura 2000 (plany ochrony i plany zadań ochronnych) oraz rezerwatów przyrody (plany ochrony), a także realizuje zadania wynikające z tych planów. Ustala warunki prowadzenia działań na obszarach form ochrony przyrody, w obrębach ochronnych wyznaczonych na podstawie ustawy o rybactwie śródlądowym, a także w obrębie cieków naturalnych. Przeprowadza kontrole przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, w tym kontrole ogrodów zoologicznych, botanicznych i ośrodków rehabilitacji zwierząt. Wydaje zezwolenia w sprawie odstępstw od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną, zwierząt niebezpiecznych kat. II, inwazyjnych gatunków obcych oraz rezerwatów przyrody. Ustala i likwiduje strefy ochrony ostoi dla zwierząt, roślin, grzybów gatunków chronionych oraz prowadzi rejestr tych stref. Uzgadnia projekty uchwał sejmiku województwa w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego oraz obszaru chronionego krajobrazu, uzgadnia projekty uchwał innych organów gmin w sprawie ustanowienia lub zniesienia innych form ochrony przyrody, a także projekty studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów zagospodarowania przestrzennego województwa, projekty decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz o warunkach zabudowy w odniesieniu do obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody. Realizuje zadania związane z ochroną gatunkową zwierząt w zakresie szacowania szkód i ustalania wysokości odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione. Uzgadnia również projekty zezwoleń na usuwanie drzew rosnących w obrębie pasa drogowego drogi publicznej. Przygotowuje zaświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów wymaganych dla eksperta przyrodniczego w zakresie programu rolnośrodowiskowego. Przygotowuje opinie o braku sprzeczności planowanych zalesień z celami ochrony rezerwatu przyrody lub parku krajobrazowego lub ich otulin oraz z planami ochrony albo planami zadań ochronnych obszaru Natura 2000. Przeprowadza kontrole przestrzegania przepisów o ochronie przyrody w trakcie gospodarczego wykorzystania zasobów i składników przyrody przez jednostki organizacyjne i osoby prawne, a także przeprowadza lustracje terenowe obszarów chronionych.

Wydział Spraw Terenowych w Złocieńcu
Realizuje zadania z zakresu szacowania szkód wyrządzanych przez gatunki chronione w gospodarstwach rolnych, leśnych lub rybackich oraz uzgadniania decyzji o warunkach zabudowy i ustalania lokalizacji inwestycji celu publicznego. Uzgadnianie decyzji o wycince drzew przydrożnych.

Wydział Spraw Terenowych w Koszalinie
Odpowiada za wdrażanie i realizację zasad funkcjonowania systemu ocen oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym.

Struktura organizacyjna Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie

wykonuje zadania związane z wdrażaniem i funkcjonowaniem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, przygotowuje projekty aktów prawa miejscowego w zakresie obszarów Natura 2000 (plany ochrony i plany zadań ochronnych) oraz rezerwatów przyrody (plany ochrony), a także realizuje zadania wynikające z tych planów. Ustala warunkiprowadzenia działań na obszarach form ochrony przyrody, w obrębach ochronnych wyznaczonych na podstawie ustawy o rybactwie śródlądowym, a także w obrębie cieków naturalnychoraz uzgadnia usunięcie drzew i krzewów na obszarach zagrożonych powodzią. Przeprowadza kontrole przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, w tym kontrole ogrodów zoologicznych, botanicznych i ośrodków rehabilitacji zwierząt. Wydaje zezwolenia w sprawie odstępstw od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną, zwierząt niebezpiecznych kat. II, inwazyjnych gatunków obcych oraz rezerwatów przyrody. Ustala i likwiduje strefy ochrony ostoi dla zwierząt, roślin, grzybów gatunków chronionych oraz prowadzi rejestr tych stref. Uzgadnia projekty uchwał sejmiku województwa w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego oraz obszaru chronionego krajobrazu,uzgadnia projekty uchwał innych organów gmin w sprawie ustanowienia lub zniesienia innych form ochrony przyrody, a takżeprojekty studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów zagospodarowania przestrzennego województwa, projekty decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz o warunkach zabudowy w odniesieniu do obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody. Realizuje zadania związane z ochroną gatunkową zwierząt w zakresie szacowania szkód i ustalania wysokości odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione. Uzgadnia również projekty zezwoleń na usuwanie drzew rosnących w obrębie pasa drogowego drogi publicznej. Przygotowuje zaświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów wymaganych dla eksperta przyrodniczego w zakresie programu rolnośrodowiskowego. Przygotowuje opinie o braku sprzeczności planowanych zalesień z celami ochrony rezerwatu przyrody lub parku krajobrazowego lub ich otulin oraz z planami ochrony albo planami zadań ochronnych obszaru Natura 2000. Przeprowadza kontrole przestrzegania przepisów o ochronie przyrody w trakcie gospodarczego wykorzystania zasobów i składników przyrody przez jednostki organizacyjne i osoby prawne, a także przeprowadza lustracje terenowe obszarów chronionych.

 

{"register":{"columns":[]}}