W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O służbach specjalnych

Do głównych zadań Ministra Koordynatora Służb Specjalnych należy m.in.:

● sprawowanie nadzoru i kontroli służb specjalnych;

● rozpatrywanie skarg na decyzje organu I instancji w zakresie dostępu do informacji niejawnych;

● koordynowanie działań służb specjalnych;

● wyznaczanie strategicznych kierunków działań i funkcjonowania służb specjalnych;

● rozpatrywanie skarg na działania służb specjalnych

 

DEPARTAMENT BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO (DBN) jest komórką organizacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która realizuje zadania w zakresie merytorycznej, analitycznej, prawnej, medialnej i organizacyjnej obsługi Ministra – członka Rady Ministrów Tomasza Siemoniaka, Koordynatora służb specjalnych. Do zadań Departamentu należy także zapewnienie warunków pracy Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, będącego organem opiniodawczo-doradczym przy Radzie Ministrów, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1920, z późn. zm.).  Departament wykonuje również zadania i kompetencje Prezesa Rady Ministrów lub Rady Ministrów wobec służb specjalnych oraz wynikające z ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Pracami Departamentu kieruje Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora.

 

KOLEGIUM DO SPRAW SŁUŻB SPECJALNYCH – działa przy Radzie Ministrów jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach programowania, nadzorowania i koordynowania działalności służb specjalnych. Do zadań Kolegium należy formułowanie ocen lub wyrażanie opinii m.in. w sprawach powoływania i odwoływania szefów służb specjalnych, a także kierunków i planów działania służb specjalnych.
W skład Kolegium wchodzą: Przewodniczący - Prezes Rady Ministrów, Sekretarz Kolegium, Minister-Członek Rady Ministrów - Koordynator Służb Specjalnych, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Obrony Narodowej, Minister Finansów oraz Szef BBN. W posiedzeniach Kolegium uczestniczą także szefowie służb specjalnych: ABW, AW, CBA, SKW, SWW oraz Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Kolegium do Spraw Służb Specjalnych działa na postawie ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

 

CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE (CBA) jest służbą specjalną, której głównym zadaniem jest zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. CBA zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem przestępstw o charakterze korupcyjnym oraz ściganiem ich sprawców. Biuro realizuje również zadania polegające na ujawnianiu i przeciwdziałaniu przypadkom nieprzestrzegania przepisów o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ściganiu sprawców wyłudzeń podatkowych, a także kontroli prawdziwości oświadczeń majątkowych osób pełniących funkcje publiczne.

CBA zostało utworzone na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Biurem kieruje Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który jest centralnym organem administracji rządowej, nadzorowanym przez Prezesa Rady Ministrów.

Więcej na temat Centralnego Biura Antykorupcyjnego na stronie CBA.gov.pl

 

AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO (ABW) jest służbą specjalną powołaną do ochrony państwa przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa wewnętrznego oraz porządku konstytucyjnego, a w szczególności dla suwerenności, międzynarodowej pozycji, niepodległości i nienaruszalności terytorium, a także obronności. Szef ABW pełni funkcję Krajowej Władzy Bezpieczeństwa.

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu do zadań ABW należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw szpiegostwa i terroryzmu, bezprawnego ujawnienia lub wykorzystania informacji niejawnych, przestępstw godzących w podstawy ekonomiczne państwa, korupcji osób pełniących funkcje publiczne, przestępstw w zakresie produkcji i obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, nielegalnego obrotu bronią, materiałami wybuchowymi, bronią masowej zagłady oraz środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi w obrocie międzynarodowym. Zadaniem ABW jest także rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo istotnych z punktu widzenia ciągłości funkcjonowania państwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej oraz podmiotów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. Ponadto ABW, w granicach swojej właściwości, realizuje zadania związane z ochroną informacji niejawnych oraz wykonuje funkcję krajowej władzy bezpieczeństwa w tym zakresie w stosunkach międzynarodowych.

Działaniami Agencji kieruje Szef ABW, który jest centralnym organem administracji rządowej, podlegającym bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.

Więcej na temat Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na stronie ABW.gov.pl

 

AGENCJA WYWIADU (AW) to służba specjalna odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa zewnętrznego państwa. Misją Agencji Wywiadu jest dostarczanie organom władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej informacji wywiadowczych, pomocnych w  podejmowaniu decyzji optymalnych dla interesów państwa i jego obywateli. Ponadto, zgodnie z Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, do zadań AW należy m.in.: rozpoznawanie i przeciwdziałanie zagrożeniom godzącym w bezpieczeństwo terytorium Polski, ochrona zagranicznych przedstawicielstw RP przed działaniami obcych służb specjalnych, rozpoznawanie międzynarodowego terroryzmu, ekstremizmu oraz międzynarodowych grup przestępczości zorganizowanej, rozpoznawanie międzynarodowego obrotu bronią, materiałami wybuchowymi, substancjami psychotropowymi oraz towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Agencja Wywiadu odpowiada również za rozpoznawanie, analizowanie i eliminowanie istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski zagrożeń występujących w rejonach kryzysów i konfliktów międzynarodowych, zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym wymierzonym przeciwko obywatelom lub mieniu RP poza granicami państwa, a także prowadzenie wywiadu elektronicznego.

Na czele Agencji Wywiadu stoi Szef AW, który jest centralnym organem administracji rządowej, podlegającym bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.

Więcej na temat Agencji Wywiadu na stronie AW.gov.pl

 

SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO (SKW) to służba specjalna, której zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. Do zadań SKW należy m.in. wykrywanie przestępstw popełnianych przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, rozpoznawanie zagrożeń o charakterze terrorystycznym dla potencjału obronnego państwa i Sił Zbrojnych RP, uczestniczenie w kontrolach realizacji umów międzynarodowych dotyczących rozbrojenia oraz ochrona bezpieczeństwa jednostek wojskowych oraz żołnierzy wykonujących zadania poza granicami kraju.

SKW utworzono 1 października 2006 r. na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego. Szef SKW jest centralnym organem administracji rządowej i podlega Ministrowi Obrony Narodowej, z zastrzeżeniem uprawnień Prezesa Rady Ministrów lub Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, w przypadku jego powołania.

Więcej na temat Służby Kontrwywiadu Wojskowego na stronie SKW.gov.pl

 

SŁUŻBA WYWIADU WOJSKOWEGO (SWW) jest służbą specjalną, właściwą w sprawach ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych RP oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. W celu realizacji swojej misji SWW wykonuje zadania polegające m.in. na uzyskiwaniu, analizowaniu i przekazywaniu właściwym organom istotnych informacji, rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu militarnym zagrożeniom zewnętrznym, jak również zagrożeniom międzynarodowym terroryzmem, monitorowaniu sytuacji w rejonach napięć i konfliktów międzynarodowych i eliminowaniu zagrożeń z tym związanych, prowadzeniu wywiadu elektronicznego na rzecz SZ RP oraz podejmowaniu działań przewidzianych w odrębnych ustawach i umowach międzynarodowych. SWW powstała z dniem 1 października 2006 r. i działa na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego. Szef  SWW  jest centralnym  organem  administracji  rządowej,  podlegającym Ministrowi Obrony Narodowej, z zastrzeżeniem uprawnień Prezesa Rady Ministrów lub Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, w przypadku jego powołania.

Więcej na temat Służby Wywiadu Wojskowego na stronie SWW.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}