W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań ABW

W specjalnej broszurze ABW podsumowuje działania w latach 2015-2019. Materiał zawiera dane obrazujące efekty pracy ABW w zakresie działalności kontrwywiadowczej, zwalczania terroryzmu i przestępstw ekonomicznych oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Fot. ABW

ABW podkreśla, że w ostatnich latach mierzy się z szerszym niż dotychczas katalogiem niebezpieczeństw, w tym z elementami tzw. wojny hybrydowej. Jednocześnie wskazuje, że obecnie zaciera się granica między płynącymi z zewnątrz zagrożeniami o charakterze wywiadowczym i wrogimi działaniami realizowanymi wewnątrz państwa.

Najpoważniejsze wyzwania w sferze bezpieczeństwa wiążą się z agresywną polityką Federacji Rosyjskiej. W ostatnich czterech latach wydalono z Polski pięciu dyplomatów Federacji Rosyjskiej, w tym czterech w reakcji na próbę otrucia Sergieja Skripala. Zatrzymano też pięć osób pod zarzutem szpiegostwa - trzy na rzecz Rosji i dwie na rzecz Chin. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego efektywnie przeciwdziała także wrogiej aktywności o charakterze hybrydowym, wykorzystując w tym celu narzędzia administracyjne, takie jak zakazy wjazdu, wydalenia, brak zgody na pobyt negatywne opiniowanie wniosków o przyznanie obywatelstwa czy cofnięcia zgody na pobyt. W latach 2015-2019 za działania wymierzone w interesy RP wydalono w sumie 28 cudzoziemców.

Agencja prowadzi szkolenia z zakresu profilaktyki kontrwywiadowczej. W ostatnich czterech latach zorganizowała ok. 2,6 tys. szkoleń, w których uczestniczyło 58 tys. osób.

Wyposażenie ABW w narzędzia umożliwiające skuteczne przeciwdziałanie terroryzmowi, w tym powstanie Centrum Prezencji Terrorystycznej ABW oraz wzmocnienie Centrum Antyterrorystycznego ABW, przyczyniły się do podniesienia efektywności działań służących neutralizacji potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. W latach 2015-2019 skazano sześć osób w związku z aktywnością terrorystyczną, 14 cudzoziemców stanowiących zagrożenie terrorystyczne wydalono, a 48 obcokrajowców uznano za osoby niepożądane na terytorium RP.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego może pochwalić się również  sporymi sukcesami w zwalczaniu przestępstw ekonomicznych. Jak wynika z opracowania, ABW ujawniła próby wyłudzeń podatkowych na kwotę ponad 3 mld zł i prowadzi, pod na nadzorem różnych jednostek prokuratury, rocznie średnio 140 postępowań dotyczących przestępstw podatkowych. Około 1,5 tys. osób usłyszało zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw podatkowych, a wartość zabezpieczonego majątku podejrzanych w sprawach dotyczących uszczupleń podatkowych to ponad 260 mln zł.

ABW pełni również rolę krajowego zespołu CSIRT GOV odpowiedzialnego za bezpieczeństwo teleinformatyczne administracji rządowej oraz infrastruktury krytycznej. W latach 2015-2019 ABW odnotowała blisko 100 tys. zgłoszeń incydentów w sferze cybernetycznej, z czego ponad 30 tys. okazało się rzeczywistymi zagrożeniami.

W raporcie podsumowującym działalność Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazły się także informacje na temat zastosowania kontroli operacyjnej, ochrony informacji niejawnych oraz zmian przeprowadzonych w ABW w ciągu ostatnich czterech lat.

Materiał przygotowany przez ABW dostępny jest na stronie Agencji:

https://www.abw.gov.pl/pl/aktualnosci-1/1589,OCHRONA-BEZPIECZENSTWA-WEWNETRZNEGO-PANSTWA-I-OBYWATELI-W-LATACH-2015-2019.html

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Ochrona Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwa i Obywateli w latach 2015-2019

Ochrona Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwa i Obywateli w latach 2015-2019Ochrona Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwa i Obywateli w latach 2015-2019

Ochrona Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwa i Obywateli w latach 2015-2019

{"register":{"columns":[]}}