W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

16.11.2023

Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada w trzeci czwartek listopada. Obchody tego Dnia mają na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm.

Ręka zgniatająca papierosy

Dym nikotynowy

Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Palący papierosy wdycha  smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, który tworząc z hemoglobiną kompleks zwany karboksyhemoglobiną sprawia, że krew staje się gorzej natleniona. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy.

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  • układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - POChP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  • układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, tętniaka aorty);
  • przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  • inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Rzucanie palenia

Rzucenie palenia tytoniu to skomplikowany proces, który składa się z wielu etapów, czasami wymagających powtórzeń. Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili, inni potrzebują głębokiego namysłu, długich przygotowań, specjalnych okoliczności, czy pomocy lekarza.

Pomoc w rzuceniu palenia  można uzyskać:

  • Dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym  801 108 108 lub 22 211 80 15. Pracujący tam konsultanci pomogą opracować plan rzucenia palenia i będą wspierać na wszystkich jego etapach. Poradnictwo jest nieodpłatne!
  • Osoby palące tytoń, które chcą rozstać się z uzależnieniem mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), który realizowany jest przez Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które palą papierosy. Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu, w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.

Badania w kierunku POChP wykonać można w Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz,  ul. Chopina 18, telefon 95 742 04 38

  • Informacje jak rzucić palenie,  można uzyskać także  na stronie: Jak rzucić palenie –http://jakrzucicpalenie.pl/

Pamiętaj! 

Nie ma bezpiecznej liczby papierosów. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest powiązane głównie z czasem uzależnienia, a nie liczbą wypalanych papierosów.

Nie zwlekaj dłużej, rzuć palenie już teraz!

Materiały

Ulotka profilaktyczna PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE ... dlatego rzuciłem palenie
Krajowy Rejestr Nowotworów
Portal jak rzucić palenie
Planuję długie życie
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze
Światowa Organizacja Zdrowia
{"register":{"columns":[]}}