W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

02.04.2021

Dzisiaj obchodzimy 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, wybitnego Polaka i duchowego przewodnika ludzi całego świata. Wojewoda Władysław Dajczak oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, składając kwiaty pod pomnikiem, który upamiętnia wizytę Papieża w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda Władysław Dajczak składa kwiaty pod pomnikiem, który upamiętnia wizytę Papieża w Gorzowie Wielkopolskim.

2 kwietnia 2005 r. odszedł św. Jan Paweł II, głowa Kościoła katolickiego, wybitny Polak i duchowy przewodnik ludzi całego świata. Karol Wojtyła był nie tylko duszpasterzem, ale też wychowawcą młodzieży, artystą i filozofem. Na kartach historii Polski zapisał się jako jeden z największych Polaków.

W 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II wojewoda Władysław Dajczak złożył kwiaty pod pomnikiem, który upamiętnia wizytę Papieża w Gorzowie Wielkopolskim.

– 2 kwietnia 16 lat temu, kiedy nasz wielki rodak, nasz wielki Papież odchodził do domu Ojca, cały świat z zapartym tchem śledził te wydarzenia. Dzisiaj chcemy oddać mu hołd. Wielkiemu człowiekowi, papieżowi przełomów, myślicielowi, poecie za to co dla nas uczynił – powiedział wojewoda Władysław Dajczak. – Pamiętamy jego pierwszą wizytę w 1979 roku i słynne słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa, które później zaowocowały w 1980 roku „Solidarnością” i wolnością dla nas wszystkich – dodał wojewoda.

Papież w Gorzowie Wielkopolskim

24 lata temu, jedną z miejscowości podczas VI Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski był Gorzów Wielkopolski. Wizyta 2 czerwca 1997 r. była jedyną w województwie lubuskim. To wydarzenie mocno wpisało się w historię całego regionu. Razem z papieżem na placu na Górczynie modliło się wówczas ok. 400 tys. ludzi.

W hołdzie wielkiemu rodakowi

W hołdzie wielkiemu rodakowi 16 października obchodzony jest w Polsce Dzień Papieża Jana Pawła II. Sejm RP ustanowił go 27 lipca 2005 roku.

W październiku, równolegle obchodzony jest tzw. Dzień Papieski, który przypada na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W 2021 roku odbędzie się on 10 października. XXI Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Nie lękajcie się!”.

 

Zdjęcia (4)