W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 lat Uniwersytetu Zielonogórskiego

07.06.2021

Wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak uczestniczył w obchodach jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Widok na uczestników uroczystości. Przy stole prezydialnym przemawia wicewojewoda lubuski

W rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem byłych rektorów uczelni.  Dokładnie 7 czerwca 2001 r. Sejm RP przyjął ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze z dniem 1 września 2001 r. Uniwersytet powstał z połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej, i jest kontynuatorem dorobku obu uczelni.

Wicewojewoda Wojciech Perczak przekazał na ręce obecnego rektora UZ list gratulacyjny od wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.
 
„Jubileusz 20 lat istnienia Uniwersytetu Zielonogórskiego stanowi wyjątkową okazję, do złożenia władzom Uniwersytetu, tym byłym jak i obecnym, słów najwyższego uznania i szacunku. (…) Uniwersytet to wielkie słowo, które oznacza wspólnotę ludzi zdeterminowanych by poszerzyć swoją wiedzę i odkrywać nowe obszary nauki. To nie tylko doskonalenie umiejętności potrzebnych do wykonywania konkretnego zawodu, ale także przekazywanie wiedzy i mądrości zdobywanej od pokoleń przez profesorów i studentów. To właśnie Alma Mater jest miejscem, gdzie każdy student może już zacząć budować fundament swojego dorosłego życia. Uniwersytet pomaga zrozumieć otaczający nas  świat i przygotowuje młodych ludzi do pełnienia różnorakich funkcji i ról społecznych. (…) Wasza praca to niezwykle ważna misja społeczna, gdyż ta młodzież, która dziś zasiada w uniwersyteckich ławach, będzie kiedyś decydować o losie naszej małej i wielkiej Ojczyzny” – napisał wojewoda Władysław Dajczak.

Struktura Uniwersytetu Zielonogórskiego to 28 instytutów naukowych, 12 wydziałów, Collegium Medicum oraz filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie. Na 63 kierunkach kształci się 10 tys. studentów na studiach I i II stopnia oraz w szkołach doktorskich. Uczelnia posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w 16 dyscyplinach.