W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22-28 stycznia - Europejski Tydzień Profilatyki Raka Szyjki Macicy

25.01.2024

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej stwierdzanych nowotworów u kobiet. Obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zwracają uwagę na ogromny problem w naszym społeczeństwie, jakim jest duża liczba zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet oraz niski poziom wiedzy na temat tej choroby.

Na biało – zielonym tle jest napis: 22-28 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Po lewej stronie napisu znajduje się zielono-biała kokarda.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez onkogenne wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Infekcja HPV przytrafia się niemal każdemu, kto prowadzi życie seksualne, jednak w większości przypadków układ odpornościowy potrafi ją zwalczyć i do rozwoju procesu nowotworowego nie dochodzi. 

Czynniki ryzyka raka szyjki macicy:

  • przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego,
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
  • duża liczba partnerów płciowych,
  • duża liczba porodów,
  • wieloletnie palenie papierosów,
  • niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej.

Pamiętaj!

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Choroba rozwija się często bezobjawowo, więc u wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie choroby.

CYTOLOGIA! Regularnie wykonywane proste, bezbolesne i bezpłatne badanie komórek z szyjki macicy pozwala uniknąć dramatu.

Badanie cytologiczne pozwala wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe lub raka w szyjce macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wówczas leczenie jest mniej uciążliwe i daje bardzo dobre efekty, dlatego bardzo ważne jest badanie cytologiczne, na które powinny zgłaszać się kobiety, w tym także żyjące w trwałym monogamicznym związku lub od dawna samotne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez NFZ w województwie lubuskim

Program adresowany jest do kobiet, które:

  • są w wieku 25-64 lat,
  • nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) - mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.

Wykaz podmiotów wykonujących badanie cytologiczne w ramach programu dostępny jest na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (link poniżej)

Szczepienia przeciw HPV

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2024  szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) jest zalecane osobom od ukończenia 9. roku życia w celu uodpornienia przeciw chorobom wywołanym przez określone typy wirusa HPV, w tym jako zalecane szczepienie ochronne, dla którego  zakup szczepionek został objęty finansowaniem ministra zdrowia szczególnie zalecane:

  1. dziewczętom po ukończeniu 11. roku życia,
  2. chłopcom po ukończeniu 11. roku życia

- do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym.

 

Więcej informacji dotyczących szczepień dostępnych jest na stronie: Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy

Materiały

Wykaz podmiotów wykonujących badanie cytologiczne w ramach programu
Krajowy Rejestr Nowotworów
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze
Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Programem Szczepień Ochronnych na rok 2024
{"register":{"columns":[]}}