W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

24 października - Dzień Walki z Otyłością

21.10.2022

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Cierpią na nią dorośli i dzieci. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Celem Dnia Walki z Otyłością jest zwrócenie uwagi na problemy nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Na niebieskim tle znajduje się kanapka przewiązana centymetrem krawieckim.

Dane statystyczne

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi na otyłość – 650 milionów dorosłych, 340 milionów nastolatków i 39 milionów dzieci. Ta liczba wciąż rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2025 roku około 167 milionów ludzi – dorosłych i dzieci – straci zdrowie z powodu nadwagi lub otyłości.

W 2021 roku na terenie województwa lubuskiego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej opieką czynną z powodu otyłości obejmowali 12.716 osób dorosłych i 3.934 dzieci i młodzieży,  w tym po raz pierwszy do opieki zakwalifikowano 651 osób z grupy dzieci młodzieży  i 1.414 osób dorosłych.

Otyłość to choroba

Otyłość to choroba przewlekła charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia, czego konsekwencją jest pogorszenie jakości życia, niepełnosprawność i zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłość to choroba dotykająca większość układów organizmu. Wpływa na serce, wątrobę, nerki, stawy i układ rozrodczy. Prowadzi to do szeregu chorób niezakaźnych (NCD), takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nadciśnienie i udar, różne formy raka, a także problemy ze zdrowiem psychicznym.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Najczęstszą̨ przyczyną nadmiernej masy ciała są̨ czynniki środowiskowe to znaczy:

  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • rozpowszechnienie siedzącego trybu życia,
  • nadmierne spożycie żywności wysokokalorycznej typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
  • zbyt niskie spożycie warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
  • opuszczanie posiłków,
  • nie spożywanie posiłków w gronie rodzinnym,
  • zbyt krótki czas snu.

Profilaktyka

Pamiętaj o przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia oraz utrzymywania regularnej aktywności fizycznej, które pozwolą uniknąć problemów ze zdrowiem. Prowadząc zdrowy styl życia, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na wiele chorób.

Więcej informacji na temat żywności, żywienia i zdrowego stylu życia można znaleźć na stronach internetowych wykazanych poniżej.

Materiały

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Planuję długie życie
Piramida żywienia
Krajowy Rejestr Nowotworów
Światowa Organizacja Zdrowia
{"register":{"columns":[]}}