W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28.07.2021

Światowy Dzień Zapalenia Wątroby obchodzony jest co roku 28 lipca, aby podnieść świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby, zapalenia wątroby, które powoduje ciężką chorobę wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Tegorocznym tematem przewodnim obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby, ogłoszonym przez WHO jest: "Wątroba nie może czekać".

Napis białą czcionką na czerwonym tle: 28 07 Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Grafika przypominająca zarys wątroby ludzkiej.

WZW

WZW to WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY, które jest wywoływane przez różne typy wirusów – wirus zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E. Wszystkie powodują choroby wątroby, różnią się jednak one od siebie pod wieloma względami, w tym sposobami przenoszenia, ciężkością choroby, rozmieszczeniem geograficznym. W szczególności typy B i C prowadzą do chorób przewlekłych u setek milionów ludzi i razem stanowią najczęstszą przyczynę marskości wątroby, raka i zgonów związanych z wirusowym zapaleniem wątroby. 

Wątroba

Wątroba to największy i jeden z najważniejszych gruczołów o bardzo dużych możliwościach regeneracji. Bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym m.in. w gospodarce węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej; syntetyzuje białka, enzymy, lipidy i lipoproteiny, czynniki krzepnięcia krwi, magazynuje witaminy A, B12, D oraz żelazo i miedź, odtruwa organizm i wspiera odporność organizmu.

Do zakażenia WZW może dojść podczas:

  • kontaktu z zakażoną krwią,
  • kontaktu z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych, czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
  • ale także w innych sytuacjach.

Dane statystyczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że wirusowe zapalenie wątroby typu B i C dotyka 325 milionów ludzi na całym świecie, powodując 1,1 miliona zgonów rocznie. Zapaleniu wątroby można zapobiegać, leczyć, a w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C, uleczyć. Jednak ponad 80% osób żyjących z zapaleniem wątroby nie korzysta z usług profilaktyki, badań i leczenia. Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba ok. 100 razy bardziej zakaźna niż HIV. W województwie lubuskim według wstępnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w  2020 r. zanotowano ogółem 135 zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby (w tym: typu B – 87, typu C – 48, typu A – 0). Zaznaczyć należy, że wirusowe zapalenie wątroby typu C ma na ogół wieloletni, bezobjawowy przebieg, nie ma możliwości czynnego uodpornienia. 

Pamiętaj o szczepieniu!

Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby zaszczepić się można przez cały rok w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. 

Porady specjalistyczne.

Na terenie województwa lubuskiego osoby z wirusowym zapaleniem wątroby w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą skorzystać z porad specjalistycznych w:

  • Poradniach  chorób  zakaźnych  w  Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o. oraz w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze spółka z o.o.
  • Poradni WZW w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lubuska Specjalistyczna Poradnia Chorób Wątroby Sp. z o.o. w Zielonej Górze., ul. Wazów 42

Aby rozpoznać WZW typu B i C niezbędne jest przede wszystkim wykonanie badań diagnostycznych potwierdzających kontakt z wirusem i obecność materiału genetycznego wirusa HBV lub HCV we krwi.

Materiały

Główny Inspektor Sanitarny
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Jestem świadom
Światowa Organizacja Zdrowia
Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
{"register":{"columns":[]}}