W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4-11 marca - Tydzień Zdrowia Kobiet

05.03.2024

Tydzień Zdrowia Kobiet to akcja profilaktyczna zachęcająca wszystkie kobiety do zadbania o siebie i zrobienie bezpłatnych badań profilaktycznych.

Na różowo – fioletowym tle zdjęcie kobiet w różnym wieku oraz dziewczynek w białych koszulach, a po lewej stronie napis Tydzień Zdrowia Kobiet. Pod zdjęciem adres strony internetowej: ZdrowaJa.gov.pl oraz logo Ministerstwa Zdrowia

Tydzień Zdrowia Kobiet, to idealny czas, by podjąć działania na rzecz poprawy zdrowia i zachęcenia do regularnych badań, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób, między innymi takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory.

Pamiętaj!

  • Wirus HPV - powoduje nowotwory, w tym raka szyjki macicy. Skutecznym sposobem, aby uniknąć zakażenia, jest szczepienie. Zadbaj o zdrowie i życie swojego dziecka.

12- i 13-latki szczepione są bezpłatnie.

  • Profilaktyka 40+ - Cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory - w pierwszym stadium rozwoju nie bolą. Jeżeli nie robisz badań, nie wiesz, czy Twój organizm jest zdrowy, a może potrzebna jest szybka reakcja, żeby znowu działał prawidłowo? Zadbaj o swoje długie życie i już dziś umów się w ramach programu Profilaktyka 40+ na bezpłatne badania.
  • Mammografia - Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Mammografia jest podstawowym, skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach, dzięki któremu można szybko zacząć leczenie i wygrać z nowotworem.
  • Cytologia - Cytologia jest badaniem, które powinno być regularnie wykonywane przez kobiety od 25. roku życia w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. 
  • Kardiologia - W Polsce, aż 94 tysiące kobiet umiera na choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej są to udary mózgu wywołane przez stres, niezdrową dietę (również otyłość), brak ruchu, nadciśnienie oraz cukrzycę.
  • Zdrowie psychiczne - Depresją dotkniętych jest około 3,8 mln Polaków. Przejawia się uporczywym smutkiem i brakiem energii. Często nieświadomie zaniedbywane są jej objawy. Pomoc bliskich jest kluczowa, ponieważ depresja może być trudna do samodzielnego przezwyciężenia.
  • Onkopłodność - Nowe możliwości w medycynie umożliwiają całkowite wyleczenie z chorób nowotworowych oraz umożliwiają posiadanie dzieci przez osoby, które przeszły leczenie onkologiczne i całkowicie wyzdrowiały. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to istotna szansa dla osób przed leczeniem onkologicznym, które planują założenie rodziny i posiadanie dzieci w przyszłości.

Informacje dotyczące programów profilaktycznych realizowanych na terenie województwa lubuskiego  dostępne są na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze  https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/491/Profilaktyka

Więcej informacji, jak zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich dostępnych jest na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl

Materiały

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
{"register":{"columns":[]}}