W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Lubuszanie pamiętają!

13.12.2023

13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze ogłosiły w Polsce stan wojenny. W więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców "Solidarności", doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z „Solidarnością". W tym szczególnym dniu 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Lubuszanie wyrazili solidarność i wdzięczność za okazaną odwagę oraz poświęcenie przez wszystkich represjonowanych w stanie wojennym.

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Obchody wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zorganizowane w  Gorzowie Wielkopolskim przez Wojewodę Lubuskiego i NSZZ "Solidarność" Region Gorzów Wielkopolski, były okazją do refleksji nad przeszłością, a także wyrazem pamięci i szacunku dla bohaterów tamtych dni.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez Wicewojewodę Wojciecha Perczaka oraz przedstawicieli gorzowskiej „Solidarności” przed tablicą upamiętniającą wszystkich represjonowanych w stanie wojennym - "Pro Memoria Więźniom Politycznym”.

Następnie, w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Wicewojewoda Wojciech Perczak wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medalami "Pro Patria" nadawanymi przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zostali odznaczeni: Ewa Rawa, Miroslaw Rawa, Józef Jęcz, Krzysztof Gonerski, Artur Bednarz, Przemysław Krych, Magdalena Popiel,  Zofia Tuczyńska oraz Adam Tuczyński.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń profesor Dariusz A. Rymar, Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp., wygłosił wykład pt. "Stan Wojenny na Ziemi Lubuskiej". Opowiedziana historia dotycząca jakże ważnych wydarzeń dla naszego regionu, poparta autentycznymi relacjami i dokumentami, stanowiła doskonałe źródło informacji, skłoniła do refleksji i wspomnień.

W godzinach wieczornych w gorzowskiej Katedrze odbyła się Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego i wszystkich tych, którzy dziś dbają o polskie dziedzictwo Solidarności.

Po zakończeniu nabożeństwa, Wicewojewoda wraz z przybyłymi delegacjami i przedstawicielami gorzowskiej „Solidarności” złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Białym Krzyżem Solidarności - symbolem walki o „Solidarność” i wolną Polskę.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}