W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5 lat z programem „Rodzina 500+”

01.04.2021

Dzisiaj, 1 kwietnia, obchodzimy wyjątkową rocznicę – 5 lat od uruchomienia programu „Rodzina 500+”. – W tym czasie wydarzyło się bardzo wiele, życie wielu rodzin naprawdę zmieniło się na lepsze. Ostatnie lata udowodniły, że inwestycja w rodzinę opłaca się wszystkim. Udowodniliśmy, że „niemożliwe” jest możliwe – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Logo 5 lat rządowego programu Rodzina 500+

1 kwietnia 2016 roku to bardzo ważna data dla polskich rodzin. Tego dnia uruchomiony został program „Rodzina 500+”, czyli 500 zł miesięcznie na każde (od lipca 2019 r.) dziecko – niezależnie od dochodów.

Z badania CBOS „Program Rodzina 500 plus po pięciu latach funkcjonowania” wynika, że dzisiaj poparcie dla programu wyraża aż 73 proc. badanych.

– Dla Polaków rodzina jest najważniejsza, potwierdzają to każde badania. My to rozumiemy i dlatego to właśnie rodzinę postawiliśmy w centrum naszych działań. Konsekwentnie realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy. Nie zmieniła tego nawet pandemia. Dzisiaj, w tym trudnym czasie, świadczenie wychowawcze daje poczucie bezpieczeństwa i stanowi stały dochód, to bardzo ważne – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Rodzina 500+” w liczbach

Od początku funkcjonowania programu do końca lutego br. do rodzin trafiło ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objętych jest ok. 6,6 mln dzieci. To 6 tys. zł rocznie na jedno dziecko, czyli nawet 108 tys. zł od narodzin do ukończenia przez nie 18. roku życia.

– Sondaż BIG Infomonitor z kwietnia 2020 r. pokazał, że blisko 1/4 badanych nie brakuje już pieniędzy na podstawowe wydatki, z kolei prawie 1/5 mogła za środki m.in. z programu „Rodzina 500+” kupować towary lepszej jakości. To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że program jest potrzebny – podkreśla minister Marlena Maląg.

Ale – jak wskazuje szefowa resortu rodziny – to nie wszystko.

– Informacja zwrotna ze strony rodziców jest dla nas niezwykle ważna. Stąd wiemy, że świadczenie wychowawcze oznacza lepsze perspektywy na rozwój dzieci, ich pasji, zainteresowań, inwestycję przyszłość, ale też spełnione małe i większe marzenia, spokojne święta, udane wakacje. To poczucie bezpieczeństwa na co dzień – mówi minister Maląg.

Zmiany w programie w 2021 r.

Rok 2021 przyniósł zmiany związane z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać już od 1 lutego br. drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

1 kwietnia br. natomiast rozpoczął się nabór wniosków drogą tradycyjną, czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Kierunek rodzina

– Z tej wyjątkowej okazji, jaką jest piąta rocznica wprowadzenia programu „Rodzina 500+” życzę nam wszystkim, by ten kierunek w kolejnych latach się nie zmieniał, by rodzina zawsze była na pierwszym miejscu. Życzę także wielu kolejnych rocznic, podczas których – nie mam wątpliwości – będziemy mogli cieszyć się pozytywnymi efektami programu – zaznacza minister rodziny Marlena Maląg.
 

5 lat Programu Rodzina 500 plus w województwie lubuskim

Od początku realizacji programu do lubuskich rodzin przekazano środki w wysokości 3,4 mld zł (stan na 28.02.2020 r.). Wydatki na politykę rodzinną w woj. lubuskim w 2020 r. są 3,5 razy wyższe niż w 2015 r. (wzrosły z kwoty 331 mln zł w 2015r. do prawie 1,5 mld zł w 2020r.). 

Na koniec lutego 2021 r. świadczenia pobierane były prawie na 160 tys. dzieci, w tym:

  • 157.630 dzieci pobierało świadczenia wychowawcze,
  • 2.072 dzieci w pieczy zastępczej pobierało dodatek wychowawczy.

Wprowadzone od lipca 2019 r. zmiany w Programie zwiększyły liczbę dzieci uprawnionych do świadczenia 500+ w woj. lubuskim prawie o 80% (na 30.06.2019 r. (gmina i powiat ) - 89.403 dzieci, na 28.02.2021 r. (gmina i powiat) – 159.702. dzieci).

Świadczenia wypłacane są w formie pieniężnej, choć w uzasadnionych przypadkach (przypuszczenie marnotrawienia środków organ może zmienić formę świadczenia na rzeczową). Świadczenia w formie rzeczowej stanowiły znikomy odsetek. W 2020 r. średnio miesięcznie wypłacano zaledwie 85 świadczeń w formie rzeczowej.

 

MRiPS, jk