W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2021

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie obchody upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak.

Na kamiennych blokach przykręcone czarne tabliczki z napisami "gen. dyw. Stefan Rowecki GROT" i "gen. dyw. Tadeusz Komorowski BÓR". Za tablice zatrknięte pojedyncze kwiaty. Pomiędzy kamieniami rozwieszona biało-czerowna znak Powstania z literą P wpisaną w kotwice.

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 17:00 na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Pamięci Armii Krajowej.

Gdy ucichły syreny alarmowe oznajmiające „Godzinę W”  odegrano hymn państwowy. Przy wojskowej asyście honorowej odbył się apel pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci AK.

- Powstanie pokazało heroizm Polaków i ich wielką wolę niepodległości. Chcemy dziś na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim złożyć hołd wszystkim, którzy decyzję o powstaniu podjęli. Wszystkim powstańcom, żołnierzom, dowódcom oraz cywilom którzy wspierali powstanie – mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

- Myślę, że trzeba też podziękować wszystkim twórcom naszej niepodległości z roku 1918. Stworzyli oni system wychowawczy, który przekazywał patriotyzm i naukę o Polsce. Wychowało się na nim pokolenie, które podjęło walkę o niepodległą Polskę w Powstaniu Warszawskim. Podjęło walkę, bo miało wielką determinację i niczym nieskrępowaną wolę niepodległości. Za to dzisiaj, chyląc czoła składamy im hołd. Cześć i chwała bohaterom - dodał wojewoda.

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944, godzina 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}