W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

78. rocznica Powstania Warszawskiego

01.08.2022

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie obchody upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nich wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda składa kwiaty podczas uroczystości

– Mija 78 lat od wybuchy powstania warszawskiego. Coraz mniej ludzi pamięta tamte warszawskie dwa miesiące – odchodzą ostatni powstańcy. Powstanie to jest czymś więcej niż jedną z największych bitew II wojny światowej. Aby zrozumieć jego sens, należy pojąć tylko dwa miesiące heroicznej walki z przygniatającymi siłami wroga, przy wrogiej obojętności Sowietów. Trudno też zrozumieć istotę tego, o co walczyli Żołnierze Polski Podziemnej: cel, jaki im przyświecał, ukazuje znaczenie Powstania zrozumiałe dla kolejnych pokoleń Polaków. Powstańcy walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę. Powstanie stało się sprawą wszystkich Polaków, którzy wiedzieli, że toczy się bitwa nie o miasto, lecz o Polskę. Dowództwo Armii Krajowej wraz z władzami polskiego Państwa Podziemnego podjęło decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego, zdając sobie sprawę, że zbliżająca się ze wschodu armia nie jest sojusznikiem. Ostatnia próba ratowania niepodległości skończyła się klęską militarną, ale tradycja walki o wolną Polskę przetrwała wysiłki propagandy komunistycznej i towarzyszyła Polakom przez cały okres zniewolenia. Do tej właśnie tragedii odwołuje się opozycja demokratyczna XX wieku, bezprecedensowy ruch społeczny „Solidarność”. Ostatecznie po 45 latach Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też jesteśmy pewni, że wartości, które niesie ze sobą Powstanie Warszawskie, pozwalają wierzyć, że pamięć o nim nie zginie wraz z odejściem ostatniego Powstańca. Powstanie to pozostaje źródłem tożsamości dla polskiego społeczeństwa obywatelskiego, ale jest też przestrogą przed złem absolutnym. Pamiętamy, że dzisiejszą wolność, demokrację oraz zwycięstwo nad totalitaryzmem zawdzięczamy ich walce, walce Powstańców Warszawskich – podkreślał podczas uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 17:00 przy Pomniku Pamięci Armii Krajowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Gdy ucichły syreny alarmowe oznajmiające „Godzinę W”, przy wojskowej asyście honorowej wystawionej przez 35. skwierzyński dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, odbył się Apel Pamięci oraz wystrzelano salwy honorowe. Kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej w złożyli: europoseł Elżbieta Rafalska, poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, delegacje Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej w województwie lubuskim, władze samorządu terytorialnego, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz organizacji pozarządowych.

 

 

Powstanie Warszawskie

O godzinie 17:00 1 sierpnia 1944 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, które stało się symbolem walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 do 180 tys. cywilów.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}