W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

9 września - Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego

09.09.2021

Obchody Światowego Dnia FAS mają na celu informować i ostrzegać matki w ciąży, że picie alkoholu w tym okresie przyczynia się do trwałych uszkodzeń płodu i negatywnie wpływa na dalszy rozwój dziecka.

Kobieta w ciąży, siedząca na kanapie w pomieszczeniu gestykulując, odmawia przyjęcia kieliszka z czerwoną substancją przypominającą wino.

Co to jest FAS?

Alkoholowy Zespół Płodowy - FAS (ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome), to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i umysłowe, będące konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży. 

Alkohol wypity przez kobietę w ciąży dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka, uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, z języka angielskiego: attention deficit hyperactivity disorder), opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

Nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu.

Pamiętaj, że nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu, której spożycie nie naraża dziecka na wystąpienie FAS. Kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny pić alkoholu! Tylko zachowując całkowitą abstynencję kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FAS u swojego dziecka! 

Dzieci, które w okresie prenatalnym były eksponowane na alkohol, mogą mieć różne trudności rozwojowe: upośledzenie uczenia się - często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia w komunikacji językowej, zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego, nadpobudliwość, zaburzoną koordynację ruchową. Mogą również wystąpić trudności ze znalezieniem sobie przyjaciół - ponieważ inaczej wyglądają i inaczej się zachowują. Stają się często ofiarą żartów i są odtrącane. Dzieci z FAS są postrzegane jako naiwne, niedojrzałe, łatwo ulegają sugestiom i namowom innych, a zatem można nimi łatwo manipulować. 

U starszych dzieci i osób dorosłych występują takie zachowania i cechy, jak: lęk, złość, wycofanie, gwałtowność, zamknięcie się w sobie, kłamstwa, ucieczki z domu, problemy szkolne, przyjmowanie roli ofiary lub prześladowcy, bezrobocie, bezdomność, zależność od innych, depresja, samookaleczanie się, kłopoty z prawem, tendencje samobójcze.  

Materiały

Ciąża bez alkoholu.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
{"register":{"columns":[]}}