W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata "Pacjent po pandemii?" z udziałem Ministra Zdrowia

23.06.2021

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Zielonej Górze odbyła się debata „Pacjent po pandemii?” zorganizowana przez lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Ekspertami w debacie byli m.in. Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowca i p.o. Prezesa NFZ Filip Nowak.

Minister Zdrowia siedzi w czarnym fotelu i patrzy na siedzącego obok dyrektora NFZ, który odpowiada na pytanie

Gotowość do walki z pandemią w kraju i na świecie, wnioski z walki z Covid-19, sytuacja pacjenta oraz problemy służby zdrowia były tematem przeprowadzonej debaty eksperckiej. W dyskusji uczestniczyli: Minister Zdrowia Adam Niedzielski,  Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, psycholog dziecięcy Paulina Zamlewska-Lipiec,

Uczestników spotkania przywitał wojewoda Władysław Dajczak, który w nakreślił jak wyglądał rok walki z pandemią w województwie lubuskim:

- Dziś wszyscy zastanawiamy się jaki będzie dla nas czas po pandemii. 4 marca 2020 roku, gdy w lubuskim rozpoznano pacjenta zero rozpoczął się dla nas czas życia z pandemią i w jeden dzień zmieniło się wszystko co robiliśmy. W województwie lubuskim poradziliśmy sobie choć były trudne momenty. Jestem przekonany, że to zasługa tego, że z byliśmy w stałym kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia,  dyrekcjami szpitali i samorządowcami. Czasem spotykaliśmy się online 2 razy dziennie by wypracować wspólne rozwiązania. Dziś dalej pozostajemy w kontakcie, bo z tyłu głowy już myślimy o tym co może się  wydarzyć jesienią. Jesteśmy przygotowani by podejmować działania  – mówił wojewoda w trakcie rozpoczęcia debaty.

W drugiej części wydarzenia przewidziano dialog z organizacjami pacjenckimi, których przedstawiciele zadawali pytania zgromadzonym ekspertom. Pytano m.in. o organizację opieki medycznej po pandemii, transplantologię, czy cyfryzację świadczeń.

 

Spotkanie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu dla dziennikarzy lubuskich mediów: „PANDEMIA 2020 – LUBUSKA PERSPEKTYWA” w czterech kategoriach: prasa, radio, telewizja, fotografia.

 

Nagrody otrzymali:

- w kategorii prasa – Zbigniew Borek za cykl redakcyjny: „Ja, Ty, Pani, Pandemia” opublikowany w Gazecie Lubuskiej;

- w kategorii radio – Zofia Popielecka – za pracę „W pandemii dla własnego zdrowia warto ćwiczyć w domu”;;

- w kategorii telewizja – Krzysztof Filmanowicz i Janusz Życzkowski – autorzy spotu kampanii społecznej „Wspieraj medyka”;

- wyróżnienie w kategorii telewizja – Dorota Wleklik – reportaż „Porody” opublikowany w Telewizji Polsat;

- w kategorii fotografia – Mariusz Kapała za pracę „Życie codzienne w pandemii – fotoreportaż”. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}