W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu

18.10.2021

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu handlowi ludźmi i niewolnictwu. Przedstawiciele służb i inspekcji debatowali m.in. o formach handlu ludźmi w XXI wieku oraz detencji cudzoziemców jako formie zabezpieczenia ich przed handlem ludźmi.

NA tle ścianki promocyjnej urzędu, przed mikrofonami na statywie stoi wojewoda, naczelnik prewencji policji i koordynator Straży Granicznej. Po ich prawej stronie stoi dyrektor wydziału polityki społecznej LUW

- Po raz piętnasty obchodzimy Europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu, który został ustanowiony przez Komisję Europejską. To jeden z istotniejszych problemów nie tylko współczesnej Europy, ale i całego świata. Trzeba o nim mówić, ponieważ wydaje nam się, że handel ludźmi i niewolnictwo dzieją się gdzieś daleko. To założenie jest mylne, a problem dotyka wszystkich społeczeństw i regionów świata. Proceder ten traumatyzuje jednostki, a także podważa poczucie bezpieczeństwa całych społeczności – mówił wojewoda Władysław Dajczak podczas konferencji. 

Przy Wojewodzie Lubuskim działa zespół ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. W jego skład wchodzi 27 przedstawicieli służb i instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie temu zjawisku.

- Staramy się edukować służby, aby mogły łatwiej identyfikować potencjalne ofiary handlu ludźmi, które przecież często chodzą wśród nas, mają kontakt z różnymi instytucjami. Niejednokrotnie są to osoby niezaradne życiowo, biedne, pochodzące z rodzin patologicznych. To one są szczególnie podatne na manipulację, łatwo je skusić wizją dobrej pracy czy poprawą warunków życia – podkreślała kpt. Małgorzata Maciejewska, koordynator ds. zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi w Nadodrzańskim oddziale Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Statystyki Straży Granicznej na dzień 15.10.2021 r. pokazują, że w całym kraju wykryto 47 ofiar obu płci i różnych narodowości. Osoby te były zmuszane do prostytucji, pracy lub żebractwa.

Młodszy insp. Łukasz Charytonik, naczelnik wydziału prewencji komendy wojewódzkiej policji w Gorzowie Wielkopolskim, podkreślił, że ważnym aspektem zwalczania handlu ludźmi jest profilaktyka.

- Świadomość zagrożeń wynikających z handlu ludźmi jest niezwykle ważna. Policja jest bardzo zdeterminowana, by edukować społeczeństwo w tym zakresie w każdy możliwy sposób. W poprzednim roku lubuski garnizon policji rozpoznał 35 przestępstw tego typu. Osoby pokrzywdzone często mają obawy przed zgłoszeniem się na policję czy to  z powodu strachu, czy wstydu.  Niezwykle ważne jest, żeby poszerzać społeczną świadomość w tym temacie – podkreślił Naczelnik.

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, którzy doszkalają się w zakresie rozpoznawania i pracy z ofiarami handlu ludźmi. Ofiary mają prawo do korzystania ze wsparcia udzielanego przez Ośrodki Pomocy Społecznej, a także z usług Ośrodków Interwencji Kryzysowych.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}