W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołd dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej

06.04.2022

„Nie raz bywa tak, że w obliczu wielkich prawd brakuje nam słów – to myśl wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II i myślę, że pasuje ona doskonale do dzisiejszej sytuacji. Pasuje do corocznego hołdu, który oddajemy wszystkim pomordowanym w zbrodni katyńskiej. Pytamy wtedy dlaczego był Katyń, Chersoń, Mińsk, Kijów i Charków? Pytamy dlaczego te 21 768 śmierci i dlaczego tylu naszych rodaków zamordowano” – mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda przemawia w czasie uroczystości na cmentarzu, w tle krzyż z napisem Katyń 1940

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. - W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - głosi treść uchwały.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym.

Na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, a uczestnicy odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Odczytany został Apel Pamięci, dla upamiętnienia 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej kompania honorowa oddała salwę honorową. Wygłoszone zostały również okolicznościowe mowy, a wojewoda podziękował członkom Stowarzyszenia Rodzina Katyńska za walkę o prawdę na temat zbrodni katyńskiej.

 Przedstawiciele wojska, policji, duchowieństwa różnych wyznań i cywilów zostali pomordowani bez wyroków i z naruszeniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Odpowiedź dlaczego tak się stało dają słowa niewygłoszonego w 2010 roku przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chciał on powiedzieć wtedy, że Katyń zawsze będzie ostrzegał i przypominał, że jeśli są systemy totalitarne, których zamiarem jest imperializm i szowinizm, to zawsze może dojść do zniewolenia, do niszczenia ludzi i narodów. Te słowa są dziś dramatycznie aktualne. Rosyjski imperializm i jego szowinistyczne zamiary sprawia, że z niedowierzaniem patrzymy na obrazy z Ukrainy. Przerażające zdjęcia i relacje z Buczy brzmią dramatycznie zwłaszcza dziś. Z tego miejsca chcę dzisiaj powiedzieć, że musimy o tym pamiętać i musimy o tym mówić. Musimy przed tym ciągle przestrzegać. Oczekujemy na pełne nadziei święta Wielkanocne, choć nasza nadzieja została zmącona strachem i bezradnością. Oddajemy hołd rodakom pomordowanym na nieludzkiej ziemi. Cześć i chwała bohaterom!

– dodał wojewoda.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem  Ofiar Katynia. Całość zakończyło odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i „Śpij Kolego” przez  Orkiestrę Wojskową ze Szczecina pod batutą tamburmajora plutonowego Pawła Michałko. Oprawę wojskową i wystawienie kompanii honorowej zapewnił 35. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację  o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie.

• Sejm Rzeczypospolitej polskiej ustanowił rok 2022 rokiem m.in. Józefa Mackiewicza, wybitnego polskiego pisarza wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi. Józef Mackiewicz był naocznym świadkiem pierwszej ekshumacji grobów w Katyniu, a swoje spostrzeżenia zapisał w reportażu „Dymy nad Katyniem”.

 

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}