W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki”

18.05.2022

17 maja 2022 r. w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odbyła się, organizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, konferencja pt. „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki”.

Fasada Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

Konferencja realizowana była w ramach projektu pozakonkursowego Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych.

Założenia deinstytucjonalizacji, jej idee oraz projekt i regulamin konkursu grantowego omówili Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej  oraz eksperci Fundacji Flexi Mind.

Strategia rozwoju usług społecznych na lata 2021 do 2030 z perspektywą do 2035 roku odnosi się do następujących obszarów:

  • opieka nad dzieckiem, w tym dzieckiem z niepełnosprawnością;
  • opieka nad osobami starszymi;
  • wsparcie osób z niepełnosprawnościami;
  • wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi
  • wsparcie osób w kryzysie bezdomności.

Zgodnie z przyjętymi założeniami działania – w ramach tych obszarów -  skierowane są na rozwój usług społecznych m.in.  rozwój asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie i rozwój Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych, rozwój usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, otwarcie Domów Pomocy Społecznej na usługi środowiskowe, rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej, a także w obszarze bezdomności - rozwój mieszkalnictwa wspomaganego.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}