W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Sytuacja osób niepełnosprawnych. Portret demograficzny i społeczny”

12.05.2022

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w konferencji „Sytuacja osób niepełnosprawnych. Portret demograficzny i społeczny” zorganizowanej pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej

Gośćmi wydarzenia byli Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz i Prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut. Konferencja zorganizowana w Gorzowie Wielkopolskim jest częścią programu III Kongresu Demograficznego.  

Dziś będziemy mieli okazję rozmawiać o ważnych kwestiach związanych z demografią w województwie lubuskim tj. o osobach starszych i z niepełnosprawnościami. Problemy wynikające z różnych aspektów demograficznych, w szczególności dla województwa lubuskiego, są niepokojące i myślę, że warto, by rozmawiać o nich ze specjalistami. Będziemy z wielką uwagą słuchali słów zwłaszcza profesor Józefiny Hrynkiewicz, która o sprawach demografii wie wszystko.

– powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej.  

Prelegenci w czasie konferencji występowali w 3 panelach tematycznych:

  • niepełnosprawność na podstawie zasobów informacyjnych statystyki publicznej;
  • wyzwania związane z niepełnosprawnością;
  • wsparcie instytucjonalne osób z niepełnosprawnościami.

Będziemy rozmawiali o tym, jak zorganizować sytuację społeczną, gospodarczą, ekonomiczną oraz medyczną dla osób, które z różnych powodów stały się osobami niepełnosprawnymi. To temat niezwykle ważny, bo choć na przełomie ostatnich 30 lat zrobiliśmy wiele, to mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia.  Porozmawiamy m.in. o tym, jak poprawić finansowanie, jak umożliwić podjęcie pracy. Będziemy mówili również o zdrowiu, leczeniu, rehabilitacji i opiece. Mamy szeroki wachlarz spraw i problemów, którymi się zajmiemy. Podejmiemy temat nie tylko od strony systemowej, ale też zastanowimy się, co można zrobić lepiej.

– mówiła przed rozpoczęciem konferencji Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz.

III Kongres Demograficzny odbywa się w każdym województwie. Jego organizatorzy chcą dotrzeć z wiedzą o sytuacji demograficznej i jej zmianach do jak najszerszego grona odbiorców. Wiedza ta ma trafić zwłaszcza do samorządów, które są najbliżej mieszkańców i mają realny wpływ na komfort życia całych społeczności. Kongres poza problemami demograficznymi skupia się również na kwestiach ekonomicznych i społecznych, które kształtowanie trzeba przewidywać.

Jesteśmy po Powszechnym Spisie Rolnym 2020 oraz Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021. Dane w nich zebrane musimy upowszechnić i udostępnić różnym instytucjom do opracowania strategii i analiz. Temu między innymi służą tego typu konferencje. W temacie osób niepełnosprawnych nie mamy jeszcze najświeższych wyników, ale wstępne dane Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań pokazują, że w województwie lubuskim poziom ludności spadł poniżej 1 mln osób. Ilość osób z niepełnosprawnościami, według trendów z poprzednich spisów, powinna wynieść w województwie lubuskim pomiędzy 16% a 17%.

– dodał dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze Roman Fedak.

Swoim doświadczeniem i wynikami badań podzielili się nie tylko specjaliści Urzędu Statystycznego z Zielonej Góry oraz Krakowa, Departamentu Badań Demograficznych GUS i PFRON w Zielonej Górze, ale też z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Środowiskowego Domu Samopomocy nr 3 "Arkadia" w Zielonej Górze.

Materiały

Nagranie konferencji

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}