W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z okazji 100. rocznicy uchwalenia ustawy o służbie cywilnej

10.11.2022

W auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja upamiętniająca 100. rocznicę uchwalenia ustawy o służbie cywilnej, w której uczestniczył Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański, Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej oraz licznie zaproszeni goście.

Odznaczenia 100-lecia Służby Cywilnej

Ustawa o polskiej służbie cywilnej z 1922 r., której rocznicę dzisiaj świętowaliśmy porządkowała funkcjonowanie administracji publicznej w II RP złożonej z trzech różnych struktur państwowych byłych zaborców.

Podczas uroczystości ważne słowa o członkach korpusu wybrzmiały w wystąpieniu Szefa Służby Cywilnej Dobrosława Dowiat-Urbańskiego, który podkreślał, że:

Korpus służby cywilnej to bardzo ważna struktura, która pomaga obywatelom, która jest potrzebna do tego, żeby państwo dobrze funkcjonowało, aby obywatele zrozumieli to, że jesteśmy dla nich, że jesteśmy im potrzebni i że jest to struktura, bez której współczesne państwo nie może funkcjonować.

Słowa podziękowania za oddanie służbie, za profesjonalizm, odpowiedzialność i zaangażowanie urzędników w pracę dla dobra wszystkich obywateli padły także ze strony Dyrektora Generalnego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Romana Sondeja:

W tym roku obchodzimy setną rocznicę uchwalenia pierwszej ustawy o służbie cywilnej i podobnie jak 100 lat temu potrzebujemy dobrze funkcjonującej administracji. Spotykając się w przeddzień Święta Niepodległości i jednocześnie Święta Służby Cywilnej myślimy o tych, którzy brali udział w odbudowie struktur państwa po okresie niewoli. Zapewniali jego sprawne funkcjonowanie, również w ramach działalności konspiracyjnej cywilnego pionu Polskiego Państwa Podziemnego czy po 1989 roku. Historia służby cywilnej to nie tylko historia urzędów i stanowisk. To historia tysięcy ludzi tworzących administrację naszego kraju i zapewniających jego funkcjonowanie na co dzień. Historia służby cywilnej jest Waszą historią.

Wyrazem uznania dla odpowiedzialnej pracy na rzecz administracji publicznej naszego kraju były odznaczenia państwowe (Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaczenia resortowe), a także okolicznościowe medale 100-lecia służby cywilnej, którymi uhonorowano podczas uroczystości zasłużonych urzędników.

Obchody 100. rocznicy uchwalenia pierwszej ustawy o służbie cywilnej uświetnił odczytany przez Katarzynę Sztuba-Frąckowiak wykład autorstwa Dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego Pana Andrzeja Kirmiela pt.„Kształtowanie się administracji polskiej po II wojnie światowej na środkowym nadodrzu na przykładzie powiatu międzyrzeckiego”, a także występ kwartetu muzyków Filharmonii Zielonogórskiej i chóru II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}