W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Laboratorium WSSE w Gorzowie Wlkp. z urządzeniem do sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2

22.07.2021

W laboratorium diagnostycznym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. została wdrożona technologia sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2. Dzięki urządzeniu laboratorium WSSE jest jednym z sześciu laboratoriów w Polsce, w którym będzie się wykonywało takie badania. – To budowanie swoistego sytemu wczesnego ostrzegania, który oprócz szczepień też jest bardzo ważnym elementem zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak wypowiada się do mediów, po lewej stronie główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, po prawej stronie lubuski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Dorota Konaszczuk

W  siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja prasowa z udziałem głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczki, wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka i lubuskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Doroty Konaszczuk. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu do sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2 laboratorium w Gorzowie Wlkp. będzie jednym z sześciu laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w którym będzie się wykonywało badania  mające  na celu identyfikację wariantu wirusa.

Jak podkreślił główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, rozwój bazy laboratoryjnej inspekcji sanitarnej to możliwość badania wielu różnych patogenów i lepsze zabezpieczenie zdrowia publicznego.

– Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim jest naszym 5 punktem na mapie Polski, w którym w ramach inspekcji sanitarnej rozpoczynamy prowadzenie badań w zakresie sekwencjonowania wirusa. Jest to technologia, która daje bardzo duże możliwości inspekcji sanitarnej w zabezpieczeniu zdrowia publicznego. Sekwencjonowanie pozwala dokładnie określić z czym mamy do czynienia, prowadząc tego rodzaju badania jesteśmy w stanie określić wielkość ognisk jak i z jakiego ogniska zakażeń pochodzą konkretne osoby – powiedział w czasie konferencji prasowej minister Krzysztof Saczka dodając, że sekwencjonowanie nie dotyczy tylko samego wirusa SARS-CoV-2, ale może być też stosowany w zakresie bezpieczeństwa żywności.

–  Województwo lubuskie zostało mocno wyróżnione, mamy bardzo nowoczesny sprzęt. To budowanie swoistego sytemu wczesnego ostrzegania i będzie umożliwiało podejmowanie właściwych decyzji wyprzedzających co do sposobu przygotowania się na ewentualne nowe odmiany koronawirusa. Oprócz szczepień jest to też bardzo ważny element zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Badania w zakresie sekwencjonowania wirusa będą również przeprowadzane dla województwa zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Szczepienia - antidotum, które pozwala skutecznie walczyć z pandemią

Główny inspektor sanitarny zaznaczył, że w Polsce pojawiają się mutacje wirusa, np. Delta, a szczepienia to jest jedyne antidotum, które pozwala skutecznie walczyć z pandemią. – Dzięki szczepieniom mogliśmy zapomnieć o wielu chorobach zakaźnych. Apeluję o skorzystanie ze szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział.

Wojewoda Władysław Dajczak również zaapelował do Lubuszan o korzystania z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Województwo lubuskie zajmuje obecnie 4 miejsce na 16 województw pod względem procentu w pełni zaszczepionych mieszkańców. – Jesteśmy województwem gdzie poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19 pełną dawką jest na poziomie 47%, ale to ciągle za mało. Zwracam się z prośbą, aby korzystać z możliwości zaszczepienia się. W Lubuskiem jest 238 punktów szczepień, w najbliższych dniach będziemy też z punktami szczepień przy różnych wydarzeniach organizowanych przez samorządy lokalne i będzie można zaszczepić się. Zaszczepienie się przeciwko Covid-19 to jedyna droga abyśmy byli bezpieczni i skuteczna metoda na ograniczenie epidemii – zaznaczył Władysław Dajczak.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}