W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Las i łowiectwo w sztuce - wernisaż wystawy w siedzibie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

20.01.2022

W siedzibie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu odbył się wernisaż wystawy „Las i łowiectwo w sztuce – szlachetne piękno sztuki z gabinetów myśliwskich i z kniei”. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak.

Wernisaż wystawy „Las i łowiectwo w sztuce – szlachetne piękno sztuki z gabinetów myśliwskich i z kniei”

Znaczną część województwa lubuskiego pokrywają lasy. Są one, jak wszyscy wiemy, płucami Ziemi pochłaniającymi CO2 i inne zanieczyszczenia, a w zamian oddające ludziom i zwierzętom tlen. To ekosystem bioróżnorodności, choć istniejący w ścisłym powiązaniu jak jeden organizm, wpływa na kształtowanie klimatu i mikroklimatu – mówił w czasie spotkania wojewoda Władysław Dajczak.

 – Przyroda  jest natchnieniem dla malarzy, rzeźbiarzy, poetów, ludzi sztuki. Dzisiaj mamy sytuację, w której spotykają się działania prowadzone na przykład przez leśników, czyli zabezpieczanie ról, jakie pełnią lasy, ze sztuką. Dzięki temu szczególnemu rodzajowi spotkania możemy oglądać tę wyjątkową wystawę w międzyrzeckim muzeum. Dziękuję wszystkim jej organizatorom, dziękuję zaangażowanym artystom za przygotowanie dzieł, które przypominają nam, jak piękna może być natura, a także jak ściśle ludzie są z nią związani –  podkreślił wojewoda.

W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek  oraz dyrektor Muzeum Andrzej Kirmiel, wicestarosta powiatu międzyrzeckiego Zofia Plewa, pomysłodawcy i inicjatora wystawy Grzegorz Roszkowiak.

Wernisaż uświetnił swoim występem zespół ,,Bobrzysko” z muzyką inspirowaną lasem i myślistwem.

O wystawie „Las i łowiectwo w sztuce – szlachetne piękno sztuki z gabinetów myśliwskich i z kniei”

Wystawa jest rozumiana jako przekaz bogactwa kultury leśnej i łowieckiej. Ziemia Lubuska znana jest z bogactwa przyrodniczego, szczególnie lasów. Celem przygotowanej ekspozycji jest ukazanie tej strony działalności leśniczych i myśliwych, która jest jak dotąd mniej znana, związaną z kulturą i sztuką.

Na wystawie znajdują się takie elementy kultury leśnej i łowieckiej jak literatura, malarstwo, rzeźba, grafika artystyczna, metaloplastyka, witraże oraz fotografia przyrodnicza jako współcześnie atrakcyjna forma artystycznego przekazu. Zawiera elementy z gabinetów myśliwskich, a kapliczki poświęcone patronom leśnej braci, można spotkać w nieodległej kniei.

Inicjatorem zorganizowania wystawy jest Nadleśnictwo Bolewice we współpracy z Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}