W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021

W dniu 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wojewoda Władysław Dajczak złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz na grobach powstańców.

Grób z napisem "Powstaniec Wielkopolski" z biało-czerwoną wstążką i zapalonym zniczem

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie, w którym Wielkopolanie walczyli o przyłączenie do dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej. Impulsem był przyjazd i gorące przemówienie wygłoszone z balkonu hotelu Bazar przez Ignacego Jana Paderewskiego.

- Powstanie Wielkopolskie ma i miało dla nas wszystkich ogromne znaczenie. To właśnie dzięki powstańcom i dzięki temu zwycięskiemu powstaniu II Rzeczpospolita ukształtowała się w takich, a nie innych granicach. 11 listopada inne regiony Polski stały się niepodległe, a Wielkopolska wciąż był okupowana przez Niemców. To właśnie w związku z tym wybuchło powstanie, ten wielki masowy zryw. Chcemy pamiętać o powstańcach, również o tych, którzy po Powstaniu Wielkopolskim związali się z Ziemią Lubuską. Ich groby znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim, na obu cmentarzach – mówił wojewoda Władysław Dajczak.

Dla uczczenia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wojewoda wraz z delegacjami złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową „W hołdzie uczestnikom zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 spoczywającym na gorzowskich cmentarzach w setną rocznicę Powstania - społeczeństwo miasta Gorzowa Wielkopolskiego”. Kwiaty spoczęły również na grobach powstańców, którzy spoczywają na cmentarzu komunalnym i cmentarzu świętokrzyskim.  

- Historia Powstania Wielkopolskiego dla wielu wciąż jest jeszcze nieznana. Dobrze się stało, że z  inicjatywy samorządowców, byłych powstańców i stowarzyszeń Prezydent RP Andrzej Duda ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Stanie się on doskonałą okazją do przybliżania młodemu pokoleniu Polaków jego mało znanej historii – dodał wojewoda.  

27 grudnia 2021 r., po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm jednogłośnie ustanowił je „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Projekt ustawy do Sejmu wniósł prezydent Andrzeja Duda.

 

Miejsca pamięci w Zielonej Górze i Wiechlicach

W imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, pełnomocnik Wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych, Marek Budniak zapalił znicze w miejscach pamięci w Zielonej Górze i Wiechlicach. 

Symboliczne znicze zapłonęły pod obeliskiem poświęconym Pamięci Uczestników Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu w Zielonej Górze oraz w Wielichach na terenie byłego obozu jenieckiego, w którym przebywali powstańcy. 

W uroczystym upamiętnieniu powstańców uczestniczyli przedstawiciele  Oddziału Lubuskiego Towarzystawa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

Obchody w Poznaniu

Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski wziął udział w pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, które zorganizowano pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Honorowym gościem uroczystości był Prezydent RP Andrzej Duda . W uroczystościach wzięli też udział prezydenccy ministrowie Wojciech Kolarski i Andrzej Dera oraz wojewodowie kujawsko-pomorski i wielkopolski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.40 sygnałem alarmowym, który symbolizował dokładną godzinę wybuchu powstania przed 103 laty.

Nowa Wieś Zbąska

W Nowej Wsi Zbąskiej, na terenie cmentarza odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski w imieniu wszystkich Lubuszan złożył kwiaty i zapalił znicz by upamiętnić 103. rocznicę powstania.

W obchodach udział wzięli również Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz burmistrzowie Babimostu, Kargowej i Zbąszynka

Nowa Wieś Zbąska to ważne dla Powstania Wielkopolskiego miejsce. 17 lutego 1919 roku doszło tam do ostatniego krwawego starcia pomiędzy powstańcami, a siłami wroga. Bitwa miała powstrzymać marsz Niemców na Wolsztyn. W jej wyniku powstańcy utrzymali przyczółek, jednak nie odzyskali samej wsi.

Bitwa o Nową Wieś Zbąską zakończyła walki na froncie zachodnim, a skuteczne blokowanie Niemców przyczyniło się w dużej mierze do ich klęski na innych frontach powstania.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}