W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - Lubuszanie pamiętają i oddają hołd Powstańcom Wielkopolskim

27.12.2023

W 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Wojewoda Lubuski Marek Cebula złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicą pamiątkową oraz na grobach Powstańców w Gorzowie Wielkopolskim, oddając hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wojewoda Lubuski Marek Cebula wyraził szacunek Powstańcom Wielkopolskim, podkreślając znaczenie ich odwagi i poświęcenia:
„To ważne, żebyśmy pamiętali o przodkach, którzy sprawili, że żyjemy w wolnym, pięknym, demokratycznym kraju. Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 105. lat temu, to zryw narodowy - jedyny, któremu udało się skutecznie zawalczyć z wrogiem. Wiem, że przodkowie Powstańców Wielkopolskich są na Ziemi Lubuskiej bardzo mocno obecni i pielęgnują tę tradycję. Chciałbym
za to serdecznie podziękować w imieniu wszystkich Lubuszan. Dziękuję również tym, którzy dzisiaj przyczyniają się do tego, że ta pamięć trwa cały czas.
Dziś możemy cieszyć się tym, że nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej, że jesteśmy wolni.
Mam nadzieję, że to, o czym dzisiaj wspominamy – to, że byliśmy pod zaborami, jest już daleką przeszłością, do której nigdy nie wrócimy” – podkreślał wojewoda.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Tego dnia w 1918 r. wybuchł zwycięski zryw, którego efektem było przede wszystkim potwierdzenie przynależności ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do państwa polskiego.

Powstanie Wielkopolskie trwało niecałe dwa miesiące. Za dzień jego zakończenia uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa Ententy podpisały rozejm w Trewirze,
w którym zawarto m.in. korzystne dla Polski postanowienia. Niemcy zostali zobowiązani do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom, wytyczono także linię demarkacyjną. Ostatecznie przynależność Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski.

Sejm w 2021 r. ustanowił 27 grudnia – dzień rozpoczęcia walk – świętem państwowym: Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustawa „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” uchwalona została jednogłośnie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}