W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Spis Powszechny trwa

15.04.2021

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku.

Wojewoda stoi z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego przed mikrofonem. Tuż za nimi ścianka promocyjna urzędu w kolorach biało-czerowno-szarych z logiem i godłem na górze

Wojewoda Władysław Dajczak spotkał się z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego Romanem Fedakiem by porozmawiać o przebiegu Narodowego Spisu Powszechnego. W spotkaniu uczestniczyli również Komendant Wojewódzki Policji Jarosław Pasterski oraz Lubuski Wicekurator Oświaty Katarzyna Pernal–Wyderkiewicz .

Po spotkaniu zorganizowano briefing prasowy, w czasie którego przekazano dziennikarzom najważniejsze informacje dotyczące Spisu.

- Chcemy przekazać, że spis, który  odbywa się od 1 kwietnia, z uwagi na pandemię został przedłużony i będzie realizowany do 30 września. Wszystkie osoby, które z różnych względów będą potrzebowały spisu przez infolinię czy przy pomocy rachmistrzów będą miały taką możliwość. Apeluję do Lubuszan i zachęcam aby realizowali ten obowiązek w szczególności poprzez spis internetowy – mówił wojewoda.  

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statrystycznego przedstawił dane dotyczące spisywania się przez mieszkańców województwa lubuskiego:

 - Po 2 tygodniach spis jest realizowany planowo. Obecnie w województwie lubuskim spisało się ponad 20 000 gospodarstw domowych. Od 4 maja rachmistrzowie ruszają ze spisem telefonicznym, bezpiecznym i bez bezpośredniego kontaktu. Będą posługiwali się jednolitym numerem telefonu  – wyjaśnił dyrektor Roman Fedak.
 

Popularyzacja i bezpieczeństwo


W spotkaniu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji Jarosław Pasterski  oraz Wicekurator Oświaty Katarzyna Pernal–Wyderkiewicz by omówić kwestie bezpieczeństwa oraz popularyzacji informacji na temat spisu.

- Poruszyliśmy kwestię szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Mam tu na myśli bezpieczeństwo ponad 400 rachmistrzów spisowych, którzy będą prowadzić spis oraz  bezpieczeństwo mieszkańców, którzy będą się spisywali. W tej chwili też chodzi to o by zapobiec występowaniu różnych niebezpiecznych sytuacji, jak podszywanie się pod statystyków czy rachmistrzów spisowych – wyjaśniał dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego.

Kuratorium Oświaty może wesprzeć promocję informacji o trwającym Narodowym Spisie Powszechnym poprzez wykorzystanie własnych kanałów informacyjnych, ale również przez szkoły, czy dzienniki elektroniczne.

W województwie lubuskim mieszka ponad 1 mln mieszkańców i jest 385 tysięcy gospodarstw domowych. Ważne by dotarła do nich informacja o możliwości spisu internetowego.  Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i spisać się.
 

{"register":{"columns":[]}}