W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”

02.08.2022

Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej i dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. Sławomir Szenwald uroczyście otworzyli wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”.

Dyrektor LUW przemawia podczas otwarcia wystawy

– Mamy tutaj przekrój osób zarządzających naszym państwem na przestani 100 lat naszej historii. W trakcie poznawania materiału wystawowego warto zwrócić uwagę, że duży akcent tej wystawy poświęcony jest okresowi międzywojennego, funkcjonowania polskiego rządu na uchodźctwie, a także wszystkim premierom po wyborach w 1989 roku, tak więc mamy tutaj bardzo szerokie spektrum historyczne obudowane dobrym materiałem fotograficznym oraz pewnymi informacjami faktograficznymi. Zachęcam mieszkańców do oglądnięcia tej wystawy – mówił podczas uroczystości Dyrektor Generalny LUW Roman Sondej.

Wystawa składa się z kilkunastu tablic, na których przedstawiono sylwetki wszystkich polskich premierów, a także opisano, jak przez sto lat kształtowała się administracja w naszym kraju. Ekspozycja obejmuje okres Polski niepodległej, II RP, jak również ten, w którym rząd polski funkcjonował na emigracji czy lata powojenne.

Wystawę, która podróżuje po wszystkich województwach Polski, otwarto 17 lutego 2022 r. z okazji przypadającej tego dnia setnej rocznicy istnienia państwowej służby cywilnej (Sejm powołał ją 17 lutego 1922 r.) oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowana została przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Powstanie państwowej służby cywilnej

Ustawa z 17 lutego 1922 roku była pierwszą regulacją w niepodległej RP, która dotyczyła tworzenia korpusu pracowników cywilnych w administracji publicznej. Dała ona podwaliny pod tworzenie nowoczesnego aparatu polskiego (który w 1922 roku był już w zasadzie ukształtowany: Polska miała konstytucję). Urzędnicy pochodzili jednak z różnych zaborów, różnych systemów. Rzeczpospolita musiała przezwyciężyć wiele trudności w procesie scalania wcześniej rozdzielonych ziem. W ustawie określono, kto może zostać pracownikiem służby cywilnej, podzielono pracowników na urzędników SC i niższych.

Wystawę będzie można oglądać do 19 sierpnia 2022 r. w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim w godzinach funkcjonowania biblioteki.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}