W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie Narodowego Spisu Powszechnego

03.11.2021

Narodowy Spis Powszechny dobiegł końca, a województwo lubuskie znalazło się w ścisłej czołówce wśród wszystkich województw w kraju, jeśli chodzi o procent danych zebranych od mieszkańców.

Wojewoda i dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze stoją na tle ścianki promocyjnej Wojewody Lubuskiego. Przed nimi na statywach stoją mikrofony. Dookoła nich ramkę tworzą nogi statywów oraz fragmenty kamer

- Informacje ze spisu są niezmiernie ważne i przydatne do podejmowania decyzji strategicznych, także dla naszego województwa. Myślę, że ten świetny wynik zaprocentuje i przełoży się na wiele działań w przyszłości – mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji podsumowującej spis.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, odbywa się co 10 lat, a w tym roku mieszkańcy mogli go dokonać od 1 kwietnia do 30 września.

- W tej chwili trwają prace analityczno-weryfikacyjne, a dokładne wyniki dotyczące ilości zebranych danych ogłosimy prawdopodobnie na początku stycznia. W tej chwili mogę jednak powiedzieć, że w samej końcówce spisu, czyli tuż przed końcem września, mieliśmy ponad 97% kompletność – mówił dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze Roman Fedak.

Od 12 listopada do 24 listopada rozpocznie się tzw. „Spis po spisie”, czyli badanie kontrolne. Jego przeprowadzenie pozwoli ustalić jakość zebranych danych i precyzję wyników. Do osób pełnoletnich z wylosowanych 4 000 gospodarstw domowych zadzwonią ankieterzy statystyczni i zadadzą 8 pytań weryfikacyjnych

 

Wojewoda podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie spisu oraz jego promowanie wśród mieszkańców województwa:

- Jako wojewódzki komisarz spisowy, chcę z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do świetnego wyniku naszego województwa. Dziękuję jednostkom samorządu terytorialnego, które angażowały się i współpracowały w zakresie wykonywania spisu. Dziękuję rachmistrzom, którzy pracowali w terenie, a było ich ponad 400 w województwie. Dziękuję innym jednostkom, które mocno wsparły spis, w szczególności mówię tu o Kuratorium Oświaty i o lubuskiej Policji, która wspierała działania rachmistrzów i te związane z prowadzeniem spisu. Osobne słowa podziękowania kieruję na ręce pana dyrektora i pracowników Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. To na nich spoczywał ciężar merytorycznego przygotowania i wykonania spisu oraz jego właściwego zakończenia – dodał wojewoda.

Według wstępnych szacunków Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze ok. 50% Lubuszan skorzystało z możliwości samospisu i zrobiło to za pomocą Internetu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}