W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. sytuacji epidemicznej w województwie lubuskim

12.11.2021

Wojewoda Władysław Dajczak zwołał WZZK ze służbami oraz dyrektorami lubuskich szpitali by wspólnie przedyskutować kolejne działania ws. rozwijającej się czwartej fali epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu wojewoda spotkał się dziennikarzami by przedstawić informacje o poziomie zabezpieczenia łóżek i prognozach na najbliższe tygodnie.

Wojewoda i dyrektor Chudak w czasie konferencji prasowej

- Sytuacja w naszym województwie jest stabilna i nie ma nadzwyczajnych zdarzeń, które mogłyby zagrażać Lubuszanom. Chcę żeby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, że mamy wszystko pod kontrolą. Łóżka, które zabezpieczamy na potrzeby leczenia pacjentów z koronawirusem są uruchamiane odpowiednio do zapotrzebowania tak by nie blokować dostępu do opieki medycznej potrzebującym pacjentom z innymi schorzeniami. Przygotowany bufor łóżek jest racjonalny – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Na 12 listopada 2021 roku w województwie przygotowanych jest 457 łózek dla pacjentów z COVID-19, w tym 58 respiratorowych. Obecnie pacjenci zajmują 239 miejsc i 21 respiratorów. W 2020 roku w analogicznym czasie pacjenci zajmowali 437 z ponad 1000 przygotowanych łóżek i 70% dostępnych respiratorów. z ponad 1000 przygotowanych łóżek i 70% dostępnych respiratorów.

- Obecnie zajętość łózek w szpitalach wynosi 57%. Z wyprzedzeniem omawiamy już ewentualne zwiększenia bazy łózek dla zakażonych pacjentów tak by każdy podmiot leczniczy miał czas na przygotowanie się do podjęcia pacjentów. Do końca grudnia mamy omówione zwieszenie bazy łózek do 858 łóżek – podkreślała dyrektor wydziału zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak.

Mieszkańcy powinni pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa wewnątrz publicznie dostępnych budynków. Specjaliści podkreślają, że odpowiednio noszone maseczki znacząco obniżają ryzyko zakażenia odmianą Delta.

- W ostatnim czasie martwi nas niski przyrost nowych szczepień. Za chwilę wraz z samorządami województwa lubuskiego będziemy prowadzili dużą akcję promującą szczepienia. Szczepienie to obecnie jedyna skuteczna metoda ochrony przed COVID-19, a w naszym województwie poziom szczepień utrzymuje się na poziomie 54% - dodał wojewoda podkreślając, że problem stanowią zakażenia wewnątrzoddziałowe wśród niezaszczepionego personelu medycznego.

Na terenie województwa lubuskiego szczepienia przeciwko covid-19 prowadzi obecnie 256 punktów.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}