W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowania do obchodów gorzowskiego sierpnia ’82

07.06.2021

Komitet organizacyjny obchodów gorzowskiego sierpnia ’82” spotkał się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. W rozmowach o przygotowaniach do tegorocznych uroczystości uczestniczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda lubuski przemawia w czasie spotkania, obok dyrektor biura wojewody

Podczas posiedzenia członkowie komitetu organizacyjnego obchodów gorzowskiego sierpnia ’82 omówili przygotowania do tegorocznych uroczystości. Omówione zostały również sprawy związane z 40. rocznicą, która odbędzie się w 2022 roku.

–  W przyszłym roku obchodzić będziemy 40. rocznicę gorzowskiego sierpnia ‘82, jedną z największych demonstracji przeciwko stanowi wojennemu. Te wydarzenia zasługują na to, aby o nich mówić i szerzej pokazać w Polsce. Dziś chcemy ustalić jak w tym roku będziemy przeprowadzać uroczystości obchodów gorzowskiego sierpnia ‘82. Jest to kolejny etap przygotowania do okrągłej rocznicy w 2022 roku – powiedział wojewoda Władysław Dajczak dodając, że podczas tegorocznych uroczystości planowane jest m.in. wmurowanie tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie będzie znajdował się pomnik, który utrwali pamięć o gorzowskim sierpniu ‘82 w przestrzeni miejskiej.

Komitet gorzowskiego sierpnia ‘82

Członkowie komitetu chcą by wydarzenia roku 1982 wpisały się na stałe w tożsamość miasta oraz mocno zaistniały w ogólnopolskiej debacie historycznej. Ważnym założeniem jest zainteresowanie wydarzeniami młodych ludzi i uświadomienie im rangi wydarzeń, głównie poprzez postawienie na edukację.

Głównym założeniem komitetu jest zorganizowanie uroczystości, które zgromadzą i zjednoczą mieszkańców wokół wydarzenia i ludzi, którzy wtedy zdecydowali się walczyć o wolność.

Gorzowski sierpień ‘82

31 sierpnia 1982 to niezwykle ważna data w historii Gorzowa. W tym dniu odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie powojennej ziemi lubuskiej. 5 tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu. Ten niepodległościowy zryw na zawsze wpisał się w kartach gorzowskiej historii. Przez wielu uznawany nawet za jeden z największych zrywów solidarnościowych w Polsce lat 80.

Zdjęcia (2)