W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śladami Powstania Wielkopolskiego

12.02.2021

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca podsumowania realizacji projektu „Śladami Powstania Wielkopolskiego na terenie województwa lubuskiego”. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

W konferencji dotyczącej realizacji projektu „Śladami Powstania Wielkopolskiego na terenie województwa lubuskiego” udział wzięli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, ks. Marcin Bobowicz.

W ramach projektu wykonano opracowanie merytoryczne przedstawiające sytuację Powstania Wielkopolskiego, dotyczącą terenów zamieszkałych przez Polaków znajdujących się obecnie w granicach województwa lubuskiego. Dotyczy to m.in. miejscowości i okolicznej ludności zaangażowanej w powstanie: Wschowy, Nowego Kramska, Babimostu, Międzyrzecza, Skwierzyny, Kargowej, Dąbrówki Wielkopolskiej. Opracowanie obejmuje lata 1918-1921, uwzględniając ostatnie przygotowania, przebieg i bezpośrednie konsekwencje powstania. W roku 2021 przypada 100-lecie ustalenia granicy polsko-niemieckiej.

– Mamy dzisiaj okazję poznać i wysłuchać sprawozdania z projektu, którego partnerem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Projekt bardzo ciekawy, praktyczny z punktu widzenia historycznego. Przedstawia historię Powstania Wielkopolskiego z uwzględnieniem udziału w nim mieszkańców naszych ziem oraz jego wpływ na dalsze losy naszego regionu – powiedział w czasie konferencji wojewoda Władysław Dajczak, dziękując stowarzyszeniu za aplikowanie w programie oraz przygotowanie ciekawego projektu.

Wojewoda dodał, że projekt został dobrze oceniony i dostał akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w kwocie 70 500 zł.

Strona internetowa pwlubuskie.pl

W ramach projektu zbudowano stronę internetową www.pwlubuskie.pl. Zostały na niej umieszczone wszystkie materiały dotyczące realizowanego projektu.

Ks. Marcin Bobowicz przedstawił, że strona zawiera m.in. opracowanie historyczne, film, galerię zdjęciową, dotyczącą wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenach dawnego pogranicza znajdujących się w granicach woj. lubuskiego. – Z troską o wychowanie patriotyczne młodych ludzi przygotowaliśmy również materiały edukacyjne, konspekty pomocne do przeprowadzenia lekcji historii w szkołach. Zawierają one wiele elementów interaktywnych, przydatnych w przeprowadzeniu lekcji, w tym gry społeczne, mapy, fotografie itp. – dodał ks. Marcin Bobowicz.

O projekcie

Partnerem projektu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Projekt Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Opracowanie dotyczy wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenach dawnego pogranicza znajdujących się w granicach woj. lubuskiego. Zostało wykonane w oparciu o materiały źródłowe na bazie przeprowadzonej kwerendy archiwalno-bibliotecznej również. Do współpracy zostały zaproszone samorządy regionu, parafie, media lokalne, m.in. w zakresie poszukiwania i dotarcia do prywatnych archiwów.

Opracowanie przygotował ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski -Wachocz, pracownik naukowy m.in. Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się on m.in. badaniem historii regionu ziemi lubuskiej i jest autorem wielu publikacji. Również nadzorował on merytorycznie realizację całego projektu.

  • Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 70 500 zł.

 

jk

{"register":{"columns":[]}}