W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Głównym Lekarzem Weterynarii

13.10.2021

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska rolniczego z Głównym Lekarzem Weterynarii. Tematem rozmów była walka z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF).

Wojewoda i Główny Lekarz Weterynarii siedzą przy stole prezydialnym

Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz spotkał się z rolnikami na zaproszenie wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. To efekt ostatnich rozmów wojewody z przedstawicielami rolników.

- Województwo lubuskie jest województwem wyjątkowym, ponieważ administracja bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu ASF. W listopadzie miną 2 lata od wykrycia pierwszych ognisk choroby. Obecnie liczba notowanych ognisk jest niewielka. Prowadzimy monitoring, szukamy padłych dzików i tym sposobem oczyszczamy środowisko z wirusa, co przynosi efekt – mówił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz.

Rolnicy stale podnoszą poziom bioasekuracji w swoich gospodarstwach. Powstał program pomocowy dla rolników, których gospodarstwa dotknął ASF. Wsparcie może dotyczyć zakupu mat dezynfekcyjnych, środków odkażających i innych niezbędnych do wdrożenia bioasekuracji materiałów. Rolnicy mogą również składać wnioski o dopłatę do utraconych dochodów w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń.

- Dzisiejsze spotkanie powinno wyjaśnić wiele kwestii podnoszonych przez rolników. Często spotykam się z przedstawicielami środowiska i znam ich problemy oraz zastrzeżenia dotyczące m.in. współpracy z inspekcją weterynaryjną. Wierzę, że to będzie dobre spotkanie, a działania podejmowane przez rząd pozwolą na utrzymanie hodowli trzody chlewnej w województwie lubuskim – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Formuła spotkania dała możliwość zadawania pytań Głównemu Lekarzowi Weterynarii. Wspólnie ustalono również, że powinno się ono powtórzyć w przeciągu 1-2 miesięcy.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}