W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

30.07.2021

30 lipca został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Infolinia - Handel ludźmi to przestępstwo

Jest to okazja do przypomnienia, że zjawisko handlu ludźmi i niewolnictwa to nie domena przeszłości. Ma się ono dobrze w naszych nowoczesnych czasach, tyle że przybrało nowe, adekwatne do nich formy. Handel ludźmi, w tym dziećmi,  zmuszanymi do prostytucji, żebractwa oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach jest dochodowym przestępstwem na całym świecie, a uczestnicy procederu czerpią z niego miliardowe zyski. Nie omija także naszego kraju - Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Handel ludźmi wyniszcza ciało i psychikę ofiar, godzi w rodziny i społeczeństwo. Jest zbrodnią naruszającą niezbywalne prawo każdego człowieka do godności zagwarantowanej przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.  Z tego powodu przestępstwo to trzeba zwalczać wszelkimi sposobami – kluczowa jest tu współpraca interdyscyplinarna i międzynarodowa w identyfikowaniu osób dotkniętych tym przestępstwem, ściganie i karanie sprawców, skuteczna ochrona i pomoc ofiarom, a także szeroko zakrojona profilaktyka. Im więcej osób  ma świadomość zagrożenia, tym więcej ma szansę na uniknięcie tragicznego losu.

Każdy kto był lub jest ofiarą handlu ludźmi lub ma podejrzenia, że w jego otoczeniu miał lub może mieć on miejsce – powinien niezwłocznie powiadomić organy ścigania. Może też skorzystać z poradnictwa finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi pod całodobowym numerem telefonu: 22 628 01 20. Więcej informacji o ofercie Centrum, jak również informacji o zjawisku handlu ludźmi na stronie internetowej  https://www.kcik.pl/

 

WPS

{"register":{"columns":[]}}