W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Poznań

W Instytucie Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji z terenu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności

16 czerwca 2021 r. w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji z terenu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Uroczystość, która odbyła się w Sali Białej poznańskiego Bazaru, prowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek. W imieniu Prezydenta aktu dekoracji dokonał dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Gratulacje od wojewodów przekazali Łukasz Krysztofiak – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Marek Budniak – doradca do spraw kombatantów i osób represjonowanych Wojewody Lubuskiego.

To wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Z województwa lubuskiego odznaczono:

Jana Gierasimowicza

Będąc członkiem NSZZ „Solidarność” nie zaniechał działalności związkowej po wprowadzeniu stanu wojennego, lecz kontynuował ją w ramach organizacji pod nazwą „Podziemie NSZZ «Solidarność» Ziemi Świebodzińskiej”, której był współzałożycielem. W tym czasie, posługując się pseudonimem „Sebastian”, zajmował się sporządzaniem i rozpowszechnianiem ulotek, plakatów i periodyków. Za swoją działalność został zatrzymany 22 marca 1982 r. i tymczasowo aresztowany postanowieniem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Zielonej Górze z dnia 24 marca 1982 r. Dnia 17 czerwca 1982 r. został skazany wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Areszt tymczasowy Sąd uchylił z dniem 17 czerwca 1982 r.

 

Tadeusza Perlaka

Urodzony w 1956 r. Był aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych na terenie województwa zielonogórskiego w latach 1982 – 1989. Po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził działalność podziemną: ukrył przed SB dokumentację związkową, przekazywał wiadomości od internowanego Andrzeja Perlaka członkom związku, pełnił też funkcję łącznika z „Solidarnością Walczącą”, Agencją Informacyjną „Solidarności” oraz Krajową Agencją Terenową. Działał również w Duszpasterstwie Rolników Diecezji Gorzowskiej, pomagając w organizacji sympozjów, spotkań i pielgrzymek oraz kolportując ulotki. Ponadto był członkiem konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Rolników „Solidarności” w latach 1987 – 1988)

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}