W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie

22.05.2021

W Dniu Pamięci Kresów wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w uroczystości ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, Patronki Rodzin przybyłych z Kresów. Uroczystość odbyła się w Skwierzynie, a swoją obecnością uświetnili ją Prezes IPN Jarosław Szarek oraz kapelan Prezydenta RP Zbigniew Kras.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej

Pochodzący z XIX wieku skwierzyński Kościół św. Mikołaja stał się Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej. Obraz Matki Bożej Klewańskiej przybył na Ziemię Lubuską wraz z repatriantami. Klewań, skąd przybył obraz, to historyczne miasteczko na Wołyniu.

Na początku uroczystej Mszy Świętej oficjalnie ustanowiono  Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej patronki Rodzin Przybyłych z Kresów. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta z wojskową asystą. W jej trakcie odbyło się poświęcenie sztandaru, który odtąd będzie towarzyszył uroczystościom i wiernym.

- Zgromadzenie nas tutaj, jest połączeniem dwóch pokoleń. Jednego pokolenia, tego które przyjechało tu bez własnej woli oraz pokolenia, które wzrastało już tutaj, czerpiąc z tego co przetrwało w sercach przybyłych. Czerpiąc z kultury, obyczajów i wiary. Mam nadzieję, że kolejne pokolenie Kresowiaków będzie mogło tu poznawać kulturę i historię oraz czerpać z przywiezionych tu niegdyś wartości - powiedział wojewoda po uroczystej Mszy Świętej.

Przybyły na uroczystość kapelan Prezydenta RP Zbigniew Kras przekazał zebranym słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz  w jego imieniu obdarował nowo ustanowione Sanktuarium ręcznie haftowanym godłem Polski. Wcześniej taki dar z rąk Prezydenta otrzymało Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Dom Kultury Kresowej

Prezes IPN Jarosław Szarek, w czasie konferencji prasowej na temat powstającego w Skwierzynie Domu Kultury Kresowej przyznał, że inicjatywa ta może liczyć na wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dom Kultury Kresowej powstanie tu w Skwierzynie, niedługo jeden z mostów na Warcie ma zostać nazwany Mostem Kresowian. Jako instytut Pamięci Narodowej wspieramy takie inicjatywy. Wspieramy pielęgnowanie i przekazywanie wiedzy o przodkach, o korzeniach. Nie możemy też zapominać o Polakach, którzy pozostali na Kresach i tam chcą pielęgnować polską kulturę – mówił Prezes IPN Jarosław Szarek.

- To szczególnie ważne, że w czasie gdy ważne dla Polaków wartości są wypychane, możemy zjednoczyć się. Cieszę się, że w województwie lubuskim będzie miejsce, w którym wartości przywiezione przez Kresowaków będą przekazywane kolejnym pokoleniom – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Sanktuarium w Skwierzynie

Po wojnie, tereny obecnego województwa lubuskiego, stały domem dla repatriantów. Cudowny Obraz Matki Bożej Klewańskiej przybył na Ziemię Lubuską wraz z nimi i otaczany jest niegasnącą czcią. Tak jak podczas rzezi ludności polskiej na Wołyniu, tysiące Polaków szukało przed obliczem Matki Bożej z Klewania ochrony, tak i dziś przez cały czas oddają się jej w opiekę.  

Obraz przywieziony z Klewania został przywieziony z Rzymu przez Mikołaja Czartoryskiego, syna Księcia Jerzego Czartoryskiego. Obraz na desce namalował Karl Dolce.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}