Kolejna inwestycja dla bezpieczeństwa
20.02.2026
Nowoczesny magazyn obrony cywilnej powstał w Busku-Zdroju. To jedna z najważniejszych inwestycji w regionie służących bezpieczeństwu mieszkańców, która została dofinansowana w ubiegłym roku z rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
- Busko-Zdrój to dobry przykład właściwego wydatkowania środków z programu. Hala powstała w szybkim tempie oraz zastał zakupiony sprzęt, który będzie służył w sytuacjach kryzysowych – mówił wojewoda Józef Bryk podczas otwarcia magazynu.
Hala znajduje się na terenie komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i usprawni pracę podczas akcji ratowniczych. Jest przeznaczona do składowania niezbędnego dla strażaków sprzętu oraz wyposażenia. Koszt budowy wyniósł ponad 2 mln 400 tys. zł, które zostały przekazane przez wojewodę powiatowi buskiemu.
- Ogłosiliśmy nabór wniosków na ten rok z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Będą to głównie inwestycje budowlane – remonty istniejących już miejsc schronienia oraz projektowanie nowych budowli ochronnych. Pieniądze będą przeznaczone także dla Państwowej Straży Pożarnej, jak również na szkolenia – poinformował wojewoda. - Tylko dobrze wyposażone i wyszkolone służby oraz świadome społeczeństwo są gwarancją naszego wspólnego bezpieczeństwa – podkreślił Józef Bryk.
- Udało nam się w 2025 szybko wykonać projekt, stąd mogliśmy aplikować o pieniądze. Magazyn powstał szybko, dziś znajduje się już w nim sprzęt ratowniczy – mówił starosta buski Jerzy Kolarz. Dodał, że powiat jest przygotowany do wnioskowania w tym roku o rządowe środki na budowę miejsca tymczasowego schronienia.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marcin Charuba zaznaczył, że w ubiegłym roku straż pożarna wykorzystała wszystkie środki, jakie otrzymała z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Było to 21 mln zł na zakupy sprzętu i wyposażenia.
Dodał, że w tym roku PSP również planuje zakupy sprzętu, jak również budowę dwóch kolejnych hal magazynowych - w Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. - To jest następny etap budowania odporności naszego społeczeństwa – powiedział komendant.
Województwo świętokrzyskie zajęło w ubiegłym roku trzecie miejsce w kraju pod względem wydatkowania środków z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – to 91,4 proc. wykorzystanych pieniędzy, które zostały przekazane dla regionu.