Służby gotowe na upały
24.06.2026
W najbliższych dniach nad Polskę nadciągnie fala upałów. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są w pełnej gotowości.
Wdrażane są procedury postępowania zalecane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. To m.in.: przygotowanie Systemu Powiadamiania Ratunkowego oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego do zwiększonej liczby zgłoszeń; zapewnienie bezpieczeństwa nad kąpieliskami, jak również niestrzeżonymi zbiornikami wodnymi; wzmożenie patroli służb na parkingach pod kątem sprawdzenia, czy w zamkniętych pojazdach nie pozostawiono dzieci lub zwierząt oraz utrzymanie stałej gotowości operacyjnej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Wysokie temperatury mogą wyrządzić krzywdę nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również urządzeniom narażonym na przegrzanie. Należy pamiętać o zwiększonej częstotliwości monitorowania parametrów pracy takich urządzeń i systemów.
Upały to także zwiększenie zagrożenia pożarowego, szczególnie w lasach i na terenach rolniczych oraz możliwość wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych.
Przez cały okres występowania wysokich temperatur służby utrzymują podwyższoną gotowość operacyjną. W tym czasie należy śledzić komunikaty oraz ostrzeżenia meteorologiczne.
Jak przetrwać upał? Warto skorzystać z poradnika rządowego Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal2