Uczcili bohaterów Republiki Pińczowskiej
01.08.2025
W Kozubowie na Ponidziu odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę powstania Republiki Pińczowskiej. Uczestniczył w nich wicewojewoda Michał Skotnicki.
Wicewojewoda złożył kwiaty przed odrestaurowanym w 2024 roku pomnikiem, który upamiętnia wolnościowy zryw Polaków z 1944 roku. Wtedy w okresie od 24 lipca do 15 sierpnia w wyniku wspólnych działań oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz Armii Ludowej udało się wyzwolić obszar o powierzchni prawie 1000 km kwadratowych spod okupacji niemieckiej.
Na terenie Republiki Pińczowskiej znajdowały się wówczas miejscowości: Pińczów, Skalbmierz, Kazimierza Wielka, Książ Wielki, Nowe Brzesko, Działoszyce, Janowice, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica. W tym czasie partyzanci przejęli administrację, rozbrajali żołnierzy niemieckich oraz współpracowników okupanta.
Choć lokalne zbrojne powstanie przeciwko Niemcom nie trwało długo, to stało się symbolem walki o wolność i oporu wobec okupacji.