Powrót

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców

25.06.2026

Wojewoda Józef Bryk zwrócił się do świętokrzyskich samorządów o podjęcie działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców związanych z prognozowaną nadciągającą falą upałów.

Rekomendacje działań

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a upały są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Należy także zadbać o zwierzęta, gdyż wysoka temperatura również u nich może prowadzić do przegrzania organizmu. Upały to także zwiększone zagrożenie pożarami oraz możliwość przeciążenia sieci energetycznej i wodociągowej.

Pismo wojewody to szereg rekomendacji przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dotyczą one m.in.:
- bezpieczeństwa dzieci i młodzieży (np. zasad organizacji uroczystości i wydarzeń z ich udziałem),
- ochrony osób szczególnie narażonych (starszych, samotnych, przewlekle chorych, w kryzysie bezdomności oraz osób z niepełnosprawnościami),
- bezpieczeństwa imprez masowych i zgromadzeń,
- infrastruktury i zaopatrzenia (kontrola stanu sieci energetycznych czy monitorowanie jakości wody),
- ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami,
- ochrony przeciwpożarowej.

Rekomendacje działań w związku z falami upałów na stronie MSWiA: 
https://www.gov.pl/web/mswia/rekomendacje-dzialan-w-zwiazku-z-falami-upalow

{"register":{"columns":[]}}