W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia przekazania relikwii bł. Jana Machy do Sanktuarium Nowych Męczenników w Rzymie

24.05.2023

24 maja z inicjatywy placówki odbyła się uroczystość przekazania relikwii (fragment sutanny) bł. Jana Machy do Sanktuarium Nowych Męczenników w Bazylice św. Bartłomieja. Uroczystość zorganizowana została przez Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio), która sprawuje pieczę nad sanktuarium.

bł. Jan Macha

Sanktuarium Nowych Męczenników w Bazylice św. Bartłomieja zorganizowano w 2000 r. z inicjatywy Jana Pawła II. W ramach niego przechowuje się relikwie i pamiątki związane z męczennikami XX i XXI wieku (odrębne kaplice poświęcono męczennikom nazizmu, komunizmu, a także zamordowanym w Afryce, Azji, Oceanii, Hiszpanii i Meksyku). Pieczę nad sanktuarium sprawuje Wspólnota Sant’Egidio (Wspólnota Św. Idziego). Wśród pamiątek są także liczne świadectwa dot. polskich męczenników, w tym m.in. św. Maksymiliana Kolbe, bpa luterańskiego, Juliusza Bursche, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Bł. ks. Jan Macha urodził się w 1914 r. W 1934 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a w 1939 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1941 roku kapłan został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym pomagał wraz ze współpracownikami oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze na pomoc potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy. W 1942 r. podczas krótkiej rozprawy przed sądem doraźnym w Katowicach, ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. 20 listopada 2021 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Machy, którym przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W uroczystosci wzięli udział Ambasador Adam kwiatkowski, a także m.in. metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, który przekazał relikwie, oraz metropolita przemyski, abp Adam Szal.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}