W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja wystawy "Pojednanie dla Europy"

19.11.2021

Pod patronatem Ambasadora Janusza Kotańskiego w Instytucie Polskim w Rzymie otwarta została wystawa "Pojednanie dla Europy". Ekspozycja opowiada o historii, kulisach powstania i przesłaniu słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. i przygotowana została przez wrocławskie Centrum Historii "Zajezdnia".

ewa

List powstał podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II, a jego pomysłodawcą i autorem był wrocławski arcybiskup Bolesław Kominek. Ostatnie badania prowadzone przez historyków z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” potwierdziły to ostatecznie. W 2019 r. zespół pod kierownictwem prof. Wojciecha Kucharskiego odnalazł w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie pierwszą wersję tego pomnikowego dokumentu napisany po niemiecku odręcznym pismem arcybiskupa Kominka. Oryginał listu (maszynopis) z podpisami polskich ojców soborowych znajduje się w archiwum w Kolonii. 

Podczas uroczystości otwarcia 18 listopada głos zabrał Ambasador Janusz Kotański. Ekspozycję bedzie można oglądać do 29 listopada. 

Godziny otwarcia wystawy: 
18-29 listopada 2021
Istytut Polski w Rzymie 
Via Vittoria Colonna 1
Poniedziałek-piątek  9.00-18.00
wstęp wolny 

 

{"register":{"columns":[]}}