W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Msza święta w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

15.09.2019

W Kościele Polskim św. Stanisława Biskupa i Męczennika na via delle Botteghe Oscure 16 w Rzymie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji ofiar kampanii wrześniowej 1939 roku oraz wszystkich pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich. Mszę Świętą celebrował, w asyście kilku kapłanów, Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk – były Nuncjusz Apostolski i Prymas Polski. Homilię wygłosił o. Jacek Staniek.

Msza święta w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

Po Mszy Św., w Auli Świętego Jana Pawła II, Ambasador Janusz Kotański wygłosił wykład poświęcony historii Polski w latach 1932 - 1941.

Analizę rozpoczął od zarysowania dylematów, jakie stały przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim w obliczu zagrożenia Ojczyzny ze strony agresywnych sąsiadów – Związek Sowiecki i Niemcy. Piłsudski  zabiegał o bezpieczeństwo Polski poprzez bilateralne układy z zachodnimi sojusznikami oraz pakty o nieagresji z sąsiadami. Następnie mowa była o przebiegu kampanii wrześniowo – październikowej: o głównych bitwach, bezprecedensowej taktyce blitzkiregu Wehrmachtu, terrorze wobec ludności cywilnej, o sowieckim ataku z 17 września.

 Ambasador przedstawił także fakty zaprzeczające krzywdzącym mitom o polskiej kawalerii, która w tej kampanii zapisała chlubną kartę.

Zebrani mogli się też dowiedzieć o skali ludobójczych represji jakich dopuszczali się okupanci, o mało nadal znanym fakcie ścisłej współpracy pomiędzy NKWD a Gestapo oraz o spotkaniu w Zakopanem, na którym ustalono szczegóły morderczych akcji wobec polskiej inteligencji i Kościoła.

Przedstawiona został też misja Ambasadora Kazimierza Papeè, który alarmował Papieża Piusa XII i informował Watykan o zbrodniach popełnianych przez okupantów. W tym samym czasie brat żony polskiego dyplomaty - major Henryk Dobrzański „Hubal”, jako jeden z pierwszych stanął do partyzanckiej walki z Niemcami. Partyzantka zaś na Kresach trwała nieprzerwanie aż do czerwca 1941 roku.

Ambasador przedstawił też pokrótce fenomen na skalę światową – Polskie Państwo Podziemne.

Podkreślił także, iż wbrew propagandzie, Polska może być tylko dumna ze swej historii i postawy w czasie II Wojny Światowej. 

Na zakończenie Ambasador nawiązał do obchodów 80 rocznicy II Wojny Światowej 1 września br. w Warszawie i wspomniał o przemówieniach Prezydenta Polski i Prezydenta Niemiec oraz Wiceprezydenta USA. Wszyscy w równym stopniu podkreślali bohaterstwo Polaków – nie mające precedensu w historii.

{"register":{"columns":[]}}