W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej w Bazylice św. Piotra

16.02.2021

Z inicjatywy Ambasadora Janusza Kotańskiego 15 lutego 2021, dokładnie w 30. rocznicę utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, przy Ołtarzu Katedry Bazyliki św. Piotra, odbyła się uroczysta msza św. Przed jej rozpoczęciem Ambasador Janusz Kotański wraz ambasadorami Czech – Vaclavem Kolają, Słowacji – Markiem Lisanskim i Węgier – Eduardem Habsburgiem-Lothringen, złożył wieniec na grobie Świętego Jana Pawła II.

Santa Messa celebrata dall'Arciv. Jan Romeo Pawlowski, Segretario per le Rappresentanze Pontificie, nella basilica di San Pietro presso l'Altare della Cattedra in occasione del 30° anniversario della fondazione del Gruppo di Visegrad. Presenti gli Ambasciatori presso la Santa Sede dei paesi appartenenti al Gruppo di Visegrad (Repubblica Ceca, Slovacchia, Polonia, Ungheria). Città del Vaticano, 15 febbraio 2021.

Msza odprawiona została przez ks. abp. Jana Romeo Pawłowskiego, Sekretarza ds. Przedstawicielstw Apostolskich, kierującego III Sekcją Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.  Koncelebrowana zaś była przez kapłanów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski. W swojej homilii abp Pawłowski przypomniał iście profetyczny apel, który wygłosił Papież Jan Paweł II w czasie swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w dniu 3 VI 1979 roku, w Gnieźnie. Pierwszy słowiański Papież wzywał w nim narody Europy do odbudowania chrześcijańskiej tożsamości Starego Kontynentu. Watykański hierarcha wskazał także na aktualność tego wezwania w czasach dzisiejszych, gdy, choć wolna od wojen, Europa zdaje się być przytłoczona pandemią i pogrążona w kryzysie, także duchowym. Abp Pawłowski przywołał również słowa polskiego Papieża o „dwóch płucach”, którymi powinna oddychać Europa.  Nawiązał do trudnej historii krajów Grupy Wyszehradzkiej, od czasów św. św. Cyryla i Metodego aż do wspólnej walki o wyzwolenie spod panowania reżimów totalitarnych: narodowego socjalizmu i komunizmu. Na zakończenie zacytował słowa Papieża Franciszka, skierowane do wiernych w czasie pandemii w marcu 2020 roku z Placu Świętego Piotra: „Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy mu nasze lęki, aby on je pokonał.”

Po Mszy Świętej Ambasador Kotański w swoim wystąpieniu przypomniał zarówno historię Grupy Wyszehradzkiej, jak i współczesne zadania związane z mottem przewodnictwa „Back on track” oraz cele na przyszłość. Zaznaczył, że Polska już po raz szósty sprawuje przewodnictwo w V4 i jest dla nas wielkim zaszczytem, iż to właśnie w roku naszej prezydencji możemy uczestniczyć w mszy dziękczynnej w Watykanie, przy grobie Świętego Piotra. Ambasador wskazał też na rolę Św. Jana Pawła II w przywracaniu godności narodom zniewolonym przez sowiecki komunizm i podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za żywą pamięć o jego wielkim poprzedniku.

W Mszy Świętej uczestniczyło niemal sto osób, m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a także instytucji, mediów, siostry zakonne. Wśród ambasadorów znaleźli się także ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej akredytowani w Republice Włoskiej. Wydarzenie było szeroko relacjonowane przez media.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}