W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystaw poświęconych bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

20.05.2022

Z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej zostały zainaugurowane dwie wystawy przybliżające sylwetki kard. S. Wyszyńskiego oraz, w przypadku drugiej ekspozycji, także Karola Wojtyły.

Rzym

Pierwsza wystawa, zatytułowana „Stefan Wyszyński”, została uroczyście otwarta 19 maja 2022 r. w przestrzeni wystawienniczej przy Kościele Polskim św. Stanisława w Rzymie. Gości powitali: ks. prałat Jan Główczyk, rektor Kolegium Polskiego w Rzymie, Marek Sorgowicki, chargé d’affaires a.i. ambasady oraz dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN. M. Sorgowicki w swoim wystąpieniu przybliżył zabranym postać i działalność Prymasa Tysiąclecia, którego prymasowska posługa przypadła na okres komunistycznej dyktatury, naznaczonej walką z katolicyzmem i wolnościowymi aspiracjami Polaków. Wystawa „Stefan Wyszyński” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w dwóch wersjach językowych: polskiej i włoskiej. Wersja włoska została przygotowana przy współpracy z placówką. W wernisażu udział wzięli: przedstawiciele Polonii w Rzymie, Kurii Watykańskiej, prasy.

Uroczyste otwarcie drugiej wystawy, zatytułowanej  „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” odbyło się 20 maja 2022 r. na Papieskim Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie. Gości powitali: prorektor uczelni ks. prof. Davide Cito, Marek Sorogowicki oraz Karol Polejowski. W wystąpieniu skierowanym w tym dniu do licznie zebranych przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej i środowisk akademickich oraz prasy, M. Sorgowicki dokonał szerszej charakterystyki postaci Prymasa Tysiąclecia i jego działalności w kontekście historycznym i politycznym. Przypomniał również zebranym o związkach Wyszyńskiego z Wiecznym Miastem, zachęcając gości do odwiedzenia Bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która od 1957 do 1981 r. była kościołem tytularnym kardynała Wyszyńskiego, przypominając o zeszłorocznej inicjatywie placówki, dzięki której staraniom została wykonana renowacja tablicy poświęconej Prymasowi.

Prezentowana na Uniw. Św. Krzyża pierwotnie została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 r. 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wersja wystawy prezentowana w Rzymie została przygotowana przy wsparciu placówki w dwóch wersjach językowych: włoskiej i angielskiej, z myślą o międzynarodowych odbiorcach z całego świata, którzy studiują i odwiedzają papieską uczelnię. Jest ona prezentowana w reprezentacyjnym korytarzu uniwersytetu. Wystawa przyciągała odwiedzających już w momencie jej rozstawienia, na co zwrócili uwagę przedstawiciele IPN. Wystawa będzie prezentowana do 22 czerwca br.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}