W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publikacja z konferencji „1918, rok Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie. 1918-2018. Dlaczego zdarzyło się właśnie wtedy?”

03.02.2022

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej wydała publikację zawierającą wystąpienia z konferencji „1918, rok Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie. 1918-2018. Dlaczego zdarzyło się właśnie wtedy?”, która odbyła się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 2018 r. i była organizowana przez naszą placówkę.

2

 

Itstnieje możliwośc bezpłatnego otrzymania publikacji w siedzibie Ambasady. Zainteresowane osoby prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny (+39 066990958) lub mailowy: watykan.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Publikacja zawiera wystąpienia wygłoszone podczas międzynarodowej konferencji „1918, rok Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie. 1918-2018. Dlaczego zdarzyło się właśnie wtedy?”, która odbyła się w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim 14 listopada 2018 r. Konferencja została zorganizowana przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do udziału w sympozjum zostali zaproszeni przedstawiciele państw, które podobnie jak Polska walczyły po zakończeniu I wojny światowej o niepodległość. Publikacja zawiera teksty w języku włoskim i angielskim.

„Nie tylko narody historyczne jak Polacy, Irlandczycy, Finowie czy Czesi budzili się wówczas do walki o wolność. Na przełomie XIX i  XX wieku  kształtuje się świadomość narodowa Białorusinów, Łotyszów czy Ukraińców. Narody, które miały stworzyć Jugosławię, ludy Zakaukazia, też upominały się o swoją podmiotowość. Upadek imperiów, zwłaszcza państwa carów, był dla nich niezwykłą szansą. Ale, by rok 1918 zaowocował powstaniem, czy odrodzeniem się, nowych państw musiały minąć 4 krwawe lata i upaść trzy, niewzruszone, wydawałoby się, imperia” – fragment referatu Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego.

 

{"register":{"columns":[]}}