W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium pt. „450 rocznica Unii Lubelskiej (1569-2019), modelu będącego pierwowzorem Unii Europejskiej”

25.10.2019

W dniu 24 października 2019 r. na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie dbyło się seminarium historyczne współorganizowane przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Ambasadę Litwy przy Stolicy Apostolskiej. W konferencji udział wzięli ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostlskiej, naukowcy, studenci, przedstawiciele mediów.

Seminarium pt. „450 rocznica Unii Lubelskiej (1569-2019), modelu będącego pierwowzorem Unii Europejskiej”

Seminarium prowadzili Ambasador Polski, Janusz Kotański i Ambasador Litwy, Petras Zapolskas.

Ambasador Litwy otworzył spotkanie podkreślając, że jest to pierwsza wspólna konferencja zorganizowana przez Ambasady od momentu odzyskania przez nasze kraje niepodległości, w roku 1918.

Jako pierwszy głos zabrał rektor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce, prof. Luis Navarro. Podkreślił, iż wyróżnieniem dla uczelni jest organizacja konferencji, która przypomina niezwykłe w dziejach Europy wydarzenie  - Unię Lubelską - kiedy to dwa narody dobrowolnie połączyły się w jeden organizm państwowy.

Następnie z referatem wystąpił ks. prof. Bernard Ardura, kierujący Papieskim Komitetem Nauk Historycznych. W erudycyjnym wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególny charakter Unii Lubelskiej, która połączyła dwa chrześcijańskie państwa w jeden organizm za powszechną zgodą ich obywateli. Ks. prof. Ardura nawiązał do aktualnej sytuacji Unii Europejskiej  zaznaczając, że jej Ojcowie- Założyciele - podobnie jak twórcy U. Lubelskiej - sięgali do chrześcijańskich korzeni Starego Kontynentu. Odcięcie tych korzeni powadzić może tylko do atrofii wiedzy o swym dziedzictwie, a w konsekwencji do utraty wiary.

Ambasador Janusz Kotański sięgnął do genezy U. Lubelskiej zaznaczając, że już Unia w Krewie w 1385 roku, a następnie chrzest Litwy w roku następnym były początkiem drogi, jaka połączyła oba narody. Wspomniał następnie o Unii Horodelskiej  z 1413 roku i Soborze w Konstancji, na którym Paweł Włodkowic bronił prawa pogan do istnienia, dając tym samym obecnym monarchom lekcję prawa międzynarodowego. Podkreślił fenomen Unii Lubelskiej: jej trwałość, tolerancję religijną panującą w Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niezwykłość demokracji szlacheckiej w XVI- wiecznej Europie niszczonej wojnami religijnymi. Wskazał, że państwo to toczyło wojny z Rosją i Turcją nie tylko w obronie swych granic, lecz także w obronie cywilizacji Zachodu. Na koniec wspominał wspaniałe osiągniecia kulturalne Litwy i Polski i ich trwałość w duszach obywateli - także po rozbiorach w roku 1795 roku.

Ambasador Litwy Petras Zapolskas obszernie przedstawił wewnętrzny ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zaznaczył, że Litwa zachowała, mimo dominacji Korony, swoją odrębność. Wspomniał też o różnicach w spostrzeganiu Unii poprzez historyków litewskich i polskich, podkreślając zarazem jej wielką aktualność w świecie współczesnym.

Ksiądz prof. Jan Mikrut z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana opowiedział zebranym o chrystianizacji Litwy. Zaznaczył, iż całkowicie różniła  się ona od chrystianizacji „ogniem i mieczem” prowadzonej przez Niemiecki Zakon Krzyżacki. Chrystianizacja Litwy dokonywana „z miłością” okazała się trwała i zbudowała mocne więzi miedzy Polakami a Litwinami.

Seminarium podsumował Ambasador Janusz Kotański, dziękując wszystkim mówcom i licznie przybyłym słuchaczom. Podkreślił raz jeszcze, że Unia Lubelska jest prototypem Unii Europejskiej, która z niej może czerpać swe natchnienie.

{"register":{"columns":[]}}