W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach – Republika Albanii

Majlinda Dodaj, Chargé d’affaires a.i. Republiki Albanii przy Stolicy Apostolskiej

JP II & Madre Teresa

Dziś, 18 maja 2020r., z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Wojtyły, pragnę uroczyście przypomnieć wystąpienia Papieża Jana Pawła II, których celem była pomoc dla Albanii i dla Albańczyków na całym świecie.

W Otranto, 5 października 1980 r., Papież Jan Paweł II potępił prześladowanie wierzących i niewinnych obywateli komunistycznej Albanii. Przypominając brutalne prześladowania albańskiej ludności ze strony komunistów, podczas wizyty w Otranto we Włoszech, Papież Jan Paweł II pierwszy raz zwrócił się do moich współrodaków, kierując do nas ojcowskie słowa. W homilii podczas Mszy św. 5 października, poświęconej męczeństwu chrześcijan, Papież Jan Paweł II uczulił świat mówiąc: „Również dzisiaj wybiegam wzrokiem poza morze, gdzie heroiczny Kościół w Albanii jest w sposób szczególny dotknięty długoletnimi prześladowaniami, ale zarazem stał się bogatszy o świadectwa swoich męczenników: biskupów, księży, duchownych, wierzących i zwykłych mieszkańców kraju”.

Podczas historycznej wizyty w Albanii, 25 kwietnia 1993 r., na Placu Skanderbeg w Tiranie, św. Jan Paweł II zwrócił się do Albańczyków, którzy mieli już za sobą czasy komunistycznej dyktatury, w następujących słowach: „Życzę albańskiemu narodowi, aby odważnie maszerował, wybierając ścieżki wolności i solidarności. Trudna to droga, ale pełna nadziei. Niech ci towarzyszy siła twoich męczenników, czujnych świadków wolności podczas długich lat opresji totalitarnego reżimu. Niech twoje kroki rozświetli miłość do rodziny, duch braterstwa, otwartość na obcych i cnoty charakterystyczne dla twoich rodaków, które stanowią cenne dziedzictwo wiekowej albańskiej tradycji”. 

Podczas tej samej wizyty, 25 kwietnia 1993 r. w Szkodrze, Papież Jan Paweł II pod koniec modlitwy na Anioł Pański, z balkonu archidiecezji, skierował pozdrowienie dla Matki Teresy. Znaczące słowa Papieża Wojtyły uświadomiły całemu światu albańskie pochodzenie Gonxhe Bojaxhiu, św. Matki Teresy. Tak brzmiały słowa Papieża: „Moi drodzy, nie mogę nie pozdrowić bardzo skromnej osoby, która jest dziś tu z nami. To Matka Teresa z Kalkuty. Wszyscy wiedzą skąd pochodzi, gdzie jest jej Ojczyzna. Tutaj jest jej Ojczyzna. Również w czasach całkowitej izolacji Albanii, działała ta skromna zakonnica, oddana służbie najbiedniejszym, która na cały świat rozsławiała imię waszej Ojczyzny. W Matce Teresie, Albania zawsze była otoczona szacunkiem. To jej misja i misja wszystkich, którzy jak ona są prawdziwymi uczniami Chrystusa, apostołami miłosierdzia. Dziękuję wam w imieniu Kościoła Powszechnego, dziękuję wam, drodzy Albańczycy za tę córkę waszej ziemi, waszego narodu”.

W Tiranie, na koniec swojej wizyty 25 kwietnia 1993 r., Papież Jan Paweł II pozdrowił cały naród albański: „Bracia i siostry Albańczycy! Serdecznie was pozdrawiam! […] W przyjaźni, jaką mi okazaliście usłyszałem bicie serc osób zdolnych do głębokich uczuć, w waszej otwartej bezpośredniości dojrzałem odwagę młodej demokracji, która dzielnie kroczy po ścieżkach wolności, po długich i ciemnych latach dyktatury i duszącego ateizmu. Dziękuję wam za waszą gościnność! […] Drodzy bracia i siostry Albańczycy! Niech Bóg wspiera waszą Ojczyznę. Niech Bóg wspiera albański naród na całym świecie. W imię Boga pozdrawiam was wszystkich i błogosławię. Do zobaczenia. Z całego serca życzę wam wszystkiego najlepszego!”.

 

****

Niniejszy tekst ukazał się 18 maja 2020 r. na stronie internetowej Ambasady Albanii przy Stolicy Apostolskiej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}